Bóle głowy i karku a operacja ganglioglioma

Jestem po 3 oper.guza po pr.str typu ganglioglioma w rezonansie opisano mi że w około loży po oper;widoczny jest obszar glikozy a sama loża po operacji jest nieco większa niż z bad.wcześniejsze mam bóle w karku oraz głowy po pr.str. nie dawno miałem krwotok z nosa a lekarz ogólnie mówi to jest od zmian w kręgosłupie mam drętwienie śr.palca praw. czy bad.ferrytyny antyg.nowotw.CA19-9 mi dałoby odp; czy mam jakieś zmiany lub jakie bad wykonać; Proszę was o w miarę szyb odp. Pozdrawiam Paweł.

Lek. Paweł Baljon

Witam ponownie. Antygen CA 19-9 to antygen nowotworowy (inaczej marker nowotworowy) towarzyszący nowotworom przewodu pokarmowego. Jest uznany za specyficzny marker raka trzustki, ale jego znacznie podwyższony poziom stwierdza się również w nowotworach złośliwych pęcherzyka żółciowego, raka jelita grubego itd. CA 19-9, podobnie zresztą jak inne markery nowotworowe, nie sprawdził się jako wskaźnik wczesnych stadiów choroby nowotworowej. Znajduje jednak duże zastosowanie w monitorowaniu postępów terapii u chorych z rakiem trzustki, a także jest dobrym wskaźnikiem wznowy miejscowej i przerzutów odległych raka trzustki po zakończeniu terapii. Stężenie ferrytyny oznaczane w osoczu metodami immunochemicznymi pozwala zaś ocenić (w przypadku nieobecności zakażenia, stanu zapalnego i innych wywołujących reakcję ostrej fazy) zapasy żelaza ustroju.