Bóle kości ogonowej w początkowych tygodniach ciąży

Jestem w poczatkowym stadium ciazy (4-5 tydz.). Zaczelam odczuwac dokuczliwe bole kosci ogonowej promieniujace na nogi. Czy taki objaw powinien byc w ciazy niepokojacy? Dziekuje

Objaw taki na pewno denerwuje i przeszkadza w życiu, ale nie powinien spowodować dodatkowych problemów. Ciąża od samego początku powoduje , w następstwie zmian hormonalnych rozluźnienie układu stawów i więzadeł. W efekcie bardzo często pojawiają się dolegliwości w okolicy stawów krzyżowo-biodrowych, co czasem znacznie utrudnia chodzenie. To właśnie jest powodem Pani problemu. W sumie zwiększenie ruchomości miednicy pozwla jej się powiększyc podczas porodu.

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Szymanowski

Witam .Przyczyn może być kilka:powiększanie się macicy w związku z ciążą , tylozgięcie macicy.Polecałabym jednak ,żeby skonsultować to z Pani lekarzem prowadzącym.