Bóle kręgosłupa i wynik rezonansu magnetycznego

Od około trzech miesięcy mam bóle w kręgosłupie lędźwiowym. Po zdjęciu RTG myślałam, że to sprawy zwyrodnieniowe, więc rehabilitacja - która niewiele pomogła - w tym czasie czekałam na RM i podaję opis - nie ukrywam, że jestem przerażona i nie wiem do kogo mam sie zgłosić z tym problemem. Podaję opis. Badanie uwidoczniło nieznaczny kręgozmyk na poziomie L5-S1 (trzony kręgów przemieszczone względem siebie o ok. 2mm). Wysokość trzonów kręgowych w gr. normy. W zakresie sąsiadujących blaszek granicznych L5,S1 widoczny hiperintensywny w obrazie T2 sygnał, który jest hiperintensywny w obrazie T1 i ulega wyraźnemu wzmocnieniu po doż. podaniu środka kontrastowego. W całości obraz może odpowiadać zmianom w przebiegu spondylodiscitis. Konieczna dalsza kontrola w celu oceny dynamiki zmian. Krążek m/kręgowy na tym poziomie a uwypukleniem typu "bulging" obustronnie przewężającym otwory m/ kręgowe - nie można wykluczyć obustronnej kolizji z korzeniami nerwów rdzeniowych w odc. zewnątrzkanałowych. Na poziomach L3-L-4 i L4- L-5 niewielkie zwężenia krążków m/trzonowych, dehydratacja oraz podwięzadłowe, nieznaczne wypukliny do kanału kręgowego na gł. do 2mm, niepowodujące bezpośrednich kolizji z korzeniami nerwów rdzeniowych. Szerokość obramowań kostnych kanału kręgowego w gr. normy tj. ok. 20 mm w wym. strzałkowym. Stożek końcowy rdzenia kręgowego na poziomie Th 12-L-1. W obrębie kanału kręgowego na poziomie S2 widoczna owalna strefa o płynowym charakterze sygnału, nie ulega wzmocnieniu po doż. podaniu kontrastu. Obraz na pierwszym miejscu odpowiada torbieli okołokorzeniowej. Kontrast: gadovist. Proszę o konsultacje oraz udzielenie informacji kto powinien zająć się dalszym leczeniem, szczególnie chodzi mi o sponylodiscitis - bardzo sie boję!

Lek. Magdalena Pikul

Witam, W opisie rezonansu na granicy odcinka lędźwiowego i krzyżowego kręgosłupa stwierdzono kręgozmyk, czyli przesunięcie ku przodowi kręgu położonego wyżej w stosunku do tego położonego niżej, jednak w bardzo niewielkim stopniu i dlatego nie budzi on niepokoju i nie jest przyczyną dolegliwości bólowych. Natomiast w tym samym miejscu stwierdzono cechy spondylodiscitis, czyli cechy zapalenia trzonów kręgów i krążka międzykręgowego (o różnych przyczynach, w tym związanych z chorobami reumatologicznymi) na tym poziomie z koniecznością dalszej kontroli w celu oceny czy to zapalenie cofa się i czy nie postępuje. To zapalenie może prowadzić do znacznych dolegliwości bólowych, zwłaszcza że dodatkowo krążek międzykręgowy uwypukla się i powoduje ucisk na na nerwy rdzeniowe. To właśnie te zmiany powodują bóle. Ponadto w odcinku krzyżowym wykazano obecność torbieli okołokorzeniowej, nie jest to niepokojąca zmiana i zwykle nie powoduje żadnych dolegliwości. Pozostałe zmiany nie są niepokojące. Myślę, że z wynikiem powinna Pani zgłosić się do neurologa lub neurochirurga, który oceni opis badania i zdecyduje jakie leczenie będzie konieczne. Pozdrawiam!