Bóle krocza w ciąży - czy to coś niepokojącego?

Dzień dobry!
Mam do Państwa kilka pytań. Jestem w ciąży 29 tydzień i 3 dni, w tym tygodniu ciąży zauważyłam, że pobolewa mnie krocze, najwięcej przy zmianie pozycji podczas spania.
Czy taki objaw to coś bardzo niepokojącego? Czy badanie na obciążenie glukozą powinnam wykonać w późniejszym tygodniu ciąży?
Z góry bardzo dziękuję.
Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Test obciążenia glukozą powinna Pani wykonać między 24 a 28 tygodniem ciąży. Jeśli dotąd Pani tego nie wykonała, to proszę z tym nie zwlekać.

Bóle krocza, które Pani opisuje, są w ciąży normalne. Związane są z przekrwieniem sromu i pociąganiem ciężarnej macicy za więzadła obłe, przebiegające w tej okolicy. Może Pani mieć żylaki sromu, które ustępują po porodzie. Przy najbliższej wizycie kontrolnej proszę zwrócić uwagę lekarza na swoje dolegliwości, tak by uważnie przyjrzał się sromowi.

Pozdrawiam serdecznie!