Bóle migrenowe, zwyrodnienia szyjne, osteofitoza i częściowa dehydrytacja tarcz międzykręgowych

Leczę sie na bóle migrenowe od urodzenia. Każde eeg, oraz MRI - potwierdzało diagnozę. Ostatnio zdiagnozowano niewielki torbiel. Od jakiegoś czasu zaczęły się bóle napięciowe, które przerosły moje możliwości. Bóle głowy doprowadzają mnie do kompletnego wycieńczenia. Biorę bardzo dużo leków przeciwbólowych. Mam zwyrodnienia szyjne, rozpoczynająca się osteofitozę, zmiany zwyrodnieniowe w stawach miedzykręgowych wielopoziomowo, częściową dehydrację tarcz miedzykręgowych. Mam 35 lat. Co mam robic?

Dzień dobry. Często bóle głowy mają tło konstrukcyjne. Dodatkowo, zwyrodnienie kręgów szyjnych sugeruje zły zgryz i zwyrodnienie stawu skroniowo-żuchwowego. Konieczne jest dokładne zbadanie istniejącego stanu (postawy, miednicy, zgryzu, ewentualnej asymetrii zaszkowej) i podjęcie stosownego leczenia - przestawienia żuchwy do prawidłowej pozycji, otwarcia i wypoziomowania zgryzu, leczenia pozostałych elementów itd. Pozdrawiam

Leczenie migreny zależy od jej rodzaju.
Jeżeli bóle głowy występują rzadko, do kilku razy w miesiącu taką migrenę nazywa się zwykłą czyli epizodyczną a leczenie polega na przerwaniu bólu głowy czyli leczeniu doraźnym.
Jeśli migrena jest częsta, należy myśleć o leczeniu profilaktycznym. Do leczenia profilaktycznego najczęściej stosuje się niektóre leki przeciwdepresyjne, niektóre leki przeciwpadaczkowe, blokery kanału wapniowego, beta adrenolityki. Warunkiem powodzenia terapii jest stosowanie tych leków odpowiednio długo i w odpowiednio dużych dawkach.
Nowoczesnym i bezpiecznym sposobem leczenia migreny przewlekłej jest leczenie toksyną botulinową. Na świecie stosowana od kilkunastu lat, w Polsce od kilku. Leczenie toksyną botulinową uznawane jest przez przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy i Międzynarodowego Stowarzyszenia Bólów Głowy za najskuteczniejszy sposób leczenia migreny przewlekłej. Działanie przeciwbólowe rozpoczyna się po około 3 dniach od jej podania i utrzymuje się przez około 3-6 miesięcy. Leczenie jest skuteczne u około 80% chorych. U około połowy pacjentów dochodzi do całkowitego ustąpienia bólów głowy, a u pozostałych do znacznego zmniejszenia liczby dni w miesiącu z bólem głowy lub zmniejszenia natężenia bólu.