Bóle piersi

Mam 60 lat, od 4-3 lat boli mnie pierś lewa, szczypie sutek, ból promieniuje na ramię. Ostatnio bóle nasiliły się. Drętwieje mi ręka. Mam uczucie, że pierś mam drętwa, boli mnie koniec sutka i pod pachą. Mam uczucie pieczenia skóry, nic mnie nie boli, przy dotyku czuję małe zgrubienia, które w różnych pozycjach znikają. Boję się iść na badania. Ogólnie dobrze się czuję, jeden z lekarzy powiedział mi, że przeszłam półpaśca i mam teraz nerwobóle, zalecił mi branie witaminy z grupy B. Robię badania u ginekologa raz na pół roku, podczas badań lekarz nic nie wyczuwa w piersiach. Na jakie badania mam iść, jakie są najlepsze urządzenia mammograficzne, żebym mogła zrobić najbardziej wiarygodne badanie? Dodam, że ostatnio bardzo poci mi się twarz, w nocy po obudzeniu natychmiast mi to mija. Jak myślę o tym rano, nic mnie nie boli, bóle nasilają się wieczorem. Proszę o poradę. Jestem najgorszym pacjentem, nie lubię chodzić do lekarza, nie biorę systematycznie lekarstw. Mam podwyższone ciśnienie, powinnam brać C*** 2,5 raz dziennie, biorę, jak skacze mi ciśnienie, 150/105, jak się położę, przechodzi mi. Odbija mi się po jedzeniu, mam zatwardzenia lub bez powodu okropne bole brzucha i rozwolnienie. Rozpadam się, ale tylko jak o tym myślę, jak zapomnę, to czuję się świetnie. Nie znalazłam takich objawów u innych z Państwa serwisu. Dziękuję, pozdrawiam, aalice

Witam serdecznie,

W Pani wieku wskazane jest wykonywanie badania mammograficznego regularnie co 2 lata. Wszystkie aparaty mammograficzne, które są dostępne w poradniach w Polsce muszą posiadać odpowiednie certyfikaty, więc niezależnie od tego jaką poradnię Pani wybierze, wynik powinien być wiarygodny.

Z nadesłanego opisu wydaje się jednak, że problem tkwi bardziej w podłożu neurologicznym - być może faktycznie są to bóle po przebytym półpaścu lub wynikające ze zmian w kręgosłupie piersiowym. Wskazana byłaby wizyta u neurologa, wykonanie ewentualnych badań dodatkowych jak RTG kręgosłupa piersiowego. W razie nieskuteczności leczenia lekarz może Panią skierować do Poradni Leczenia Bólu, gdzie istnieją możliwości włączenia alternatywnych metod jak np. akupunktura.

Przede wszystkim jednak musi się Pani przełamać i zacząć się leczyć. Proszę pamiętać, że leki na serce/nadciśnienie należy zażywać na stałe, nie tylko w razie wzrostu ciśnienia. Nadciśnienie nieleczone nie boli, ale może prowadzić do poważnego uszkodzenia mięśnia serca i w konsekwencji jego niewydolności.

Skoro wiąże Pani występowanie dolegliwości z myśleniem o nich, należy też pomyśleć o psychicznym ich aspekcie i zastanowić się skąd wynikają Pani obawy. Ucieczka w chorobę czasami stanowi alternatywę dla sytuacji życiowej - problemów z brakiem zajęcia, stresem, samotnością itp. Proszę starać się więcej czasu spędzać poza domem - z rodziną lub np. zapisać się do klubu seniora lub uniwersytet trzeciego wieku. Warto znaleźć sobie jakieś hobby oraz być bardziej aktywną fizycznie (spacery, gimnastyka 50+, pływanie).

Pozdrawiam serdecznie i życzę pomyślnego rozwiązania problemów