Bóle pod pachą

Witam.

Mam 27 lat, 3 lata temu urodziłam dziecko które 14 miesięcy karmiłam piersią. Równy miesiąc temu wyczułam w piersi prawej guzka. Poszłam do specjalisty chorób piersi. Ten zrobił mi USG na którym wyszła zmiana wielkości 3 cm i zrobił mi biopsję.

Wynik: "obraz histopatologiczny odpowiada łagodnej dysplazji sutka". Podczas USG zbadał mi również pierś lewą w której zaczyna tworzyć się zmiana wielkości ok 3 mm. Lekarz powiedział że to mastopatia. Biopsji tej piersi nie miałam. Zbadał mi również węzły, powiedział że są ok. Jestem 3 dni po okresie i od wczoraj bardzo mnie boli pod lewą pachą, bliżej piersi. Nie wiem czy to węzły, bo nie wiem ja je badać. Chyba nie są powiększone ale nie jestem pewna ponieważ nie wiem jak powiększone węzły wyglądają. Nic nie wyczuwam w tym miejscu. Dziś dodatkowo zaczyna mnie boleć również po prawej stronie. Boli bardzo jak się uciskam w tym miejscu.

Mam pytanie: czy mam powody do niepokoju i czy powinnam iść do lekarza? Dodam że miałam badania i wyszła mi mocno podwyższona prolaktyna natomiast morfologia, OB, mocz wyszły idealnie w normie.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Opisane zmiany w piersi rzeczywiście mogą sugerować mastopatię. Chorobie tej często towarzyszy tkliwość i bolesność piersi (zwłaszcza przed miesiączką).
Choroba wymaga regularnej obserwacji i kontroli stopnia mastopatii. W chwili obecnej wydaje się, że nie ma konieczności konsultacji gdyż odbyła się ona miesiąc temu. Jednakże istnieją sposoby objawowego leczenia mastopatii, łagodzenia dolegliwości, warto podczas następnej wizyty zapytać o to.

Badanie węzłów chłonnych polega zazwyczaj na palpacyjnej ocenie ich wielkości i konsystencji poprzez lekkie dociśnięcie węzłów do twardszego podłoża. Badanie to wymaga pewnego doświadczenia i czasami w przypadku nieznacznego powiększenia węzłów sprawia trudności.

Wysokie stężenie prolaktyny wymaga określenia przyczyny tego stanu.

Proponuję skonsultować hiperprolaktynemię z endkorynologiem, może być konieczne wykonanie badań dodatkowych.

Redakcja abcZdrowie.pl