Bóle podudzia u osoby w starszym wieku

Kobieta lat 92. Od grudnia 2011 roku narzekająca na bóle podudzia - rana. Leczona zachowawczo w ośrodku zdrowia. W marcu 2012 w wymazie z rany strepcoccocus pneumoniae - leczona antybiotykami w domu. W czerwcu temp. 40 stopni, obrzęk podudzia narastał skierowana do szpitala - groziła amputacja. W diagnozie owrzodzenie podudzia w szpitalu otrzymała biofuroksym, pobrano ponownie wymaz - morganella morganii. Wymaz po 2 tyg. pacjentka wyszła po tygodniu do domu. Noga i obrzęk utrzymują się, rana cuchnąca. Stosowano plastry aqacel ag. granuflex. Dzisiaj z nogi wyszło około 50 robali. Lekarz z POZ kazał nikomu nic nie mówić i tylko przemywać, a babcia źle się czuje, nie ma apetytu, jest słaba. Proszę o pomoc. Ewa

Bez bezpośredniego obejrzenia rany, zbadania babci nic Pani nie doradzę. W zależności od typu owrzodzenia, rany (czy zakażone czy nie, czy z martwicą suchą czy rozpływną, ziarninująca, pokryty włóknikiem itp., itd.) stosuje się różne preparaty farmakologiczne, czynności zabiegowe, odpowiedni schemat postępowania diagnostycznego i czynnościowego. Pacjentka jest w podeszłym wieku, na pewno obciążona schorzeniami dodatkowymi (np. miażdżyca, choroby serca, żylaki kończyn dolnych, być może cukrzyca). Leczenie w takim przypadku z reguły jest długotrwałe, niestety dość często nieskuteczne i czasami wymaga postępowania radykalnego, czyli amputacji. Na pewno leczeniem tego owrzodzenia powinien zająć się chirurg w poradni chirurgii ogólnej zaś leczeniem schorzeń dodatkowych lekarz POZ. Tylko chirurg po zbadaniu pacjentki będzie mógł podjąć odpowiednie postępowanie.