Bóle przy wypróżnianiu i krwawienie po porodzie

córka 32 lata i pierwszy ciąża miała poród ponad 30 godzinny w UK doszło do cięcia i rozerwania pochwy 3 stopnia - 53 szwy. Ma teraz bóle przy wypróżnianiu i krwawienie. Minęło już 10 miesięcy.Jest załamana psychicznie , czy jest możliwe aby żyć ze szczeliną odbytu w miarę normalnie?A może zabieg chirurgiczny pomoże?Córka boi się że po takim porodzie jest duże prawdopodobieństwo uszkodzenia zwieraczy i nietrzymanie kału oraz niekontrolowane wiatry .Proszę o szczerą wypowiedź

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Pani córka powinna być pod stałą opieką specjalisty ginekologa, ale także proktologa. Tylko szczegółowe dane kliniczne pozwolą ocenić czy możliwe jest leczenie zabiegowe. Pani córka zdecydowanie nie powinna jednak bagatelizować szczeliny odbytu - jej leczenie może nie jest łatwe, ale możliwe.