Bóle w 5 miesiącu ciąży – czy wszystko jest w porządku z moim dzieckiem?

Witam,
jestem w 22 tygodniu ciąży. To moja pierwsza ciąża, o którą staraliśmy się bardzo długo, w związku z czym mamy co chwilę kilka pytań. Jestem pod opieką położnej (nie przebywamy w Polsce), czasem mogę wybrać się na prywatną konsultację do ginekologa. Bardzo proszę o odpowiedź na kilka pytań. Rozwianie tych wątpliwości z pewnością mnie uspokoi.
1. Po ogólnym badaniu moczu, które wykonałam w 10 tyg. ciąży okazało się, że mam liczne bakterie w moczu. Ginekolog stwierdził jednak, że to norma w ciąży i nie zalecił innych badań (posiewu z pochwy, z moczu). Miałam jedynie pobraną wcześniej krew (wyniki w normie) i cytologię (II stopień). Podczas wizyty w szpitalu (18 tydzień ciąży), poprosiłam położną o wykonanie posiewu moczu.
Oto wynik: WBC: 10 10^6/l RBC: 0 10^6/l Epi.cells: occasional Escherichia coli 100,000 cfu/ml Podano mi antybiotyk N*** (M***) 100 mg (przyjmowałam 1 kapsułkę 4 razy dziennie przez 7 dni). Piję sok żurawinowy. Czy powinnam wykonać po tej kuracji ponownie posiew moczu, aby sprawdzić, czy nie ma bakterii (ginekolog podczas prywatnej wizyty stwierdził, że to norma i nie ma się czym przejmować, a w szpitalu położna nie wspominała o powtórzeniu badania)? Czy ta bakteria może wpłynąć niekorzystnie na rozwój dziecka? Czy mogę przyjmować profilaktycznie żurawinę w kapsułkach (kapsułki, które kupiłam, mają 100 mg witaminy C, kilka mg witaminy E i 140 mg żurawiny; wg ulotki piszą, że można przyjmować 1 lub 2 kapsułki, 3 razy dziennie)?
2. Położna przekazała również, że łożysko mam nisko położone, z tyłu. W 19 tyg. było położone 1,5 cm od szyjki. Czy to zbyt mało i powinnam się niepokoić?
3. Lekarz nawet raz nie zbadał szyjki macicy. Nie wiem, jakiej jest długości. Czy ułożenie łożyska nie wpłynie na jej skrócenie? Czy powinnam wykonać USG wewnątrzpochwowe czy badanie palpacyjne? Myślę o tym i martwi mnie to, że lekarz jej nie badał, nie wspomniał również wcześniej o ułożeniu łożyska.
4. W każdym tygodniu (1 lub 2 razy w ciągu tygodnia) przez ok. godzinę odczuwam bardzo delikatne bóle, identyczne jak bóle miesiączkowe. Czy to złe objawy?
5. Ruchy dziecka wyczuwam od 18 tygodnia, czuję je bardzo nisko pod pępkiem. Czy to normalne w tym okresie ciąży?
6. Od ok. 2 tygodni odczuwam bóle w okolicy kości ogonowej, ból pośladków i czasem ud. Ten ból troszkę się nasilił. Nie zaleca się spania na plecach, a spanie na boku sprawia duży ból. Przekręcam się co ok. godzinę z jednego boku na drugi, podkładam coś miękkiego pod ciało, koc za plecami, a między nogami mam poduszkę. Wstaję rano jak połamana. Ból pojawia się, jeśli dłużej leżę lub siedzę. Skąd ten ból już w 5 miesiącu? Czy ma on związek z niskim ułożeniem łożyska i bólami przypominającymi bóle miesiączkowe?
Bardzo proszę o odpowiedź. Nie wiemy czy to normalne objawy, czy powinniśmy poradzić się jak najszybciej lekarza. To pierwsza ciąża, w innym kraju, a mimo prywatnych wizyt u ginekologa, pojawiają się pewne wątpliwości.

Witam serdecznie!

Ze względu na punktowy charakter Pani zapytania, również w ten sposób poprowadzę moją wypowiedź.

1. Rozumiem, że wykonane badanie ogólne moczu miało charakter przesiewowy, tzn. wykonane było bez istotnych wskazań. Zakładam również, że nie odczuwa Pani świądu okolic intymnych ani pieczenia podczas oddawania moczu. Jeśli tak, to mamy do czynienia z bakteriomoczem bezobjawowym, który jest bardzo częstym powikłaniem ciąży. Jest on również bezwzględnym wskazaniem do podjęcia leczenia antybiotykami. Przepisany lek jest jednym z leków wyboru. Zaleca się 7-10-dniowe jego przyjmowanie, nie krócej. Po zakończeniu kuracji wykonuje się posiew kontrolny.

Preparaty żurawiny są ostatnio bardzo modne. Zakwaszają one mocz, przeciwdziałając namnażaniu bakterii. Nie ma przeciwwskazań do ich stosowania. Dawkowanie należy ustalić ze swoim lekarzem lub stosować się do zaleceń producenta.

2. Niskie położenie łożyska w tym tygodniu ciąży jest fizjologią. Po 24 tygodniu ciąży łożysko zacznie wędrować ku górze i przestanie być zagrożeniem dla ciąży. W przypadku pojawienia się plamień, konieczna będzie szybka wizyta u specjalisty.

3. Lekarz powinien obejrzeć szyjkę podczas badania. Możliwa jest również ocena długości szyjki podczas badania USG, które powinno mieć miejsce między 18 a 22 tygodniem ciąży. Ułożenie łożyska nie wpływa na stan szyjki, ale jest wiele czynników, które mogą ją skrócić. Jeśli podejrzewa Pani, że może mieć problem ze skracaniem szyjki macicy, warto umówić się na wizytę do lekarza.

4. Opisywane bóle wyglądają na skurcze Braxtona-Hicksa, tzw. skurcze przepowiadające. Nie są one niebezpieczne i nie wywołają porodu. Służą jedynie przygotowaniu macicy do parcia w trakcie porodu. Jeżeli bóle będą trwały dłużej, będą się nasilać lub będzie towarzyszyć im drętwienie, promieniujący ból od kręgosłupa, plamienia, proszę udać się do lekarza. Będzie istniało podejrzenie porodu przedwczesnego. Obecnie w trakcie napadu może Pani wziąć letnią kąpiel lub przyjąć lek rozkurczowy, np. Nospę.

5. W 22 tygodniu ciąży dziecko ma jeszcze sporo miejsca, dlatego figluje tam, gdzie chce. Do oceny rozwoju dziecka nieistotne jest, gdzie odczuwa Pani ruchy dziecka, tylko czy one w ogóle występują i czy są wystarczająco częste.

Bóle pleców są częstym objawem drugiej połowy ciąży. Stan ten będzie się nasilał. Z tego powodu sugerowałabym trochę ruchu, w tym przypadku basen wydaje się najodpowiedniejszy. Pływanie rozluźni Panią i być może bóle ustąpią. W ciąży zaleca się spanie na lewym boku.

Reasumując, wydaje się, że ciąża przebiega prawidłowo i nie ma większych powodów do obaw. Powinna Pani jednak wykonać powtórne badanie ogólne moczu.

Pozdrawiam