Bóle w jamie brzusznej

OD roku mam następujące dolegliwości jamy brzusznej: po jedzeniu czuję pełność w brzuchu, ucisk jakbym miał trudności z nabraniem powietrza przeponą, odbijanie, drażliwość ciała, trudność z zaśnięciem, zmęczenie. Gastroskopia wykazała stan zapalny dolnego odcinka jamy brzusznej. Inne badania są dobre, trzustka, tarczyca, badania krwi, moczu, cukier na pasożyty. Dolegliwości maleją w pozycji leżącej, wegetatywnej.

Lek. Marta Hat

Witam! Podaje Pan szereg dolegliwości, które mogą wynikać z różnych przyczyn. Należałoby doprecyzować odczuwane przez Pana objawy, ponieważ na podstawie powierzchownego opisu trudno jest zasugerować dalszy kierunek diagnostyki. Ważne jest, aby doprecyzować, gdzie dokładnie odczuwane są dolegliwości, jaką dietę Pan stosuje, po jakich pokarmach występuje dyskomfort, co oznacza "drażliwość ciała". Istotne jest także, czy leczy się Pan na jakieś choroby przewlekłe i czy zażywa Pan leki na stałe. Wspominał Pan o wynikach badań - należałoby przytoczyć wynik badań gastroskopii. Być może dolegliwości są związane z istniejącym stanem zapalnym - z tym, że pojęcie "dolny odcinek jamy brzusznej" jest bardzo nieprecyzyjne. Czy było wykonywane USG jamy brzusznej i badania parametrów wątrobowych (alat, aspat)? Jeżeli wyniki wszystkich badań są prawidłowe należałoby zacząć od leczenia wykrytego w badaniu stanu zapalnego oraz modyfikacji diety (wykluczenie pokarmów tłustych, ograniczenie słodyczy oraz używek - kawa, papierosy, alkohol). Pozdrawiam serdecznie!