Bóle w klatce piersiowej - badania?

W lutym przyszłego roku skończę 23 lata, od września b.r. zaczęłam cierpieć na bóle w klatce piersiowej z lewej strony. Przy pierwszym takim ataku nie mogłam podnieść lewej ręki nad głowę (leżąc), bo ból był tak silny. Tamten ból ustawał przy oddychaniu i podczas siedzenia, ale utrzymał się przez kilka dni. Teraz od czasu do czasu pojawiają mi się takie bóle, aczkolwiek najczęściej nasilają się one przy głębokich wdechach. Muszę wtedy poleżeć spokojnie kilka minut i ból ustaje. Dodam, że niestety od kilku lat palę papierosy i raczej prowadzę siedzący tryb życia. Byłam u lekarza, który stwierdził, że jestem hipochondryczką i nie wypisał mi skierowania na rentgen klatki piersiowej, o który prosiłam i zalecił mi aktywność fizyczną. Uznał to za nerwobóle. Czy powinnam wykonać jakieś badania? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Charakter opisywanych przez Panią dolegliwości może wskazywać na nerwoból międzyżebrowy. W przypadku nerwobólu ból ma charakter kłujący nasilający się przy ruchach klatki piersiowej np. zmianie pozycji ciała, wdechu. Ten typ dolegliwości często występuje u ludzi młodych,  ich pojawienie się bywa związane ze stresem i zwiększonym napięciem psychicznym.

Każdy przypadek bólu w klatce piersiowej powinien być wnikliwie zbadany. Tylko na podstawie pełnego wywiadu i badania lekarskiego oraz dodatkowej diagnostyki (EKG, RTG klatki piersiowej i kręgosłupa) jest możliwe postawienie właściwego rozpoznania. Zamiast wykonywania badań na własną rękę zalecam wizytę u lekarza pierwszego kontaktu/internisty.