Bóle w kości piętowej

Panie Doktorze dziękuję za odpowiedz.Ale proszę o podpowiedz jak to leczyć w warunkach domowych.Bóle sa zlokalizowane w kosci pietowej od dołu krawedz zewnetrzna lewa stopy prawej.Ból promieniuje od dołu wzdłuż stopy w kierunku palców.Zdjecie Rtg wykazało zmiany zwyrodnieniowe stawu sródstopno-paluchowego oraz ostrogi kostne od strony podeszwowej w kości pietowej.Wiadomo w domu posiadam urzadzenie o nazwie Vitafon,gdzie podobno dobre sa rezultaty w ich stosowaniu ale innego urzadzenia nie mam.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Ostrogi kostne, o które Pan pyta, są to zwapnienia powstające w okolicy kości piętowych. Do ich powstawania przyczynia się m.in. noszenie źle dobranego obuwia, nadwaga, praca w pozycji stojącej. W leczeniu zastosowanie mają rehabilitacja ruchowa, laseroterapia, ultradźwięki, a kiedy nie daje to rezultatów - zabieg operacyjnego usunięcia narośli kostnych.Doraźnie można stosować maści przeciwzapalne.