Bóle w okolicy lędźwiowej i nadmierne wypadanie włosów

Dzień dobry! Podczas badań krwi i moczu mój wynik eGFR wyszedł na poziomie 66.00 ml/min/1.73m2. Mam 44 lata, od dłuższego czasu odczuwam bóle w okolicy lędźwiowej, nie są one bardzo dokuczliwe, chyba że przy cięższych pracach związanych z pochylaniem się. Jestem bardzo często zmęczona, pomimo że nie wykonuję ciężkich prac fizycznych i nie mam aż tak stresującej pracy umysłowej. Oprócz tego pomimo niewielkiej postury mam nieproporcjonalnie duży brzuch, pomimo że się nie objadam. Moje pozostałe wyniki badań: Immunochemia: TSH3 gen 1,80 , OB 5 mm/h; WBC 6,6; RBC 4,92 ; HGB 14,9 g/dl; HCT 45,0 %; MCV 91,5 fl; MCH 30,3 pg; MCHC 33,1 g/dl; PLT 242; LYMPH % 34,4; MXD% 10,7;NEUT % 54,9; LYMPH 2,3; MXD 0,7; NEUT 3,6; RDW-CV 13%; PDW 11,9 fl; MPV 9,7 fl; P-LCR 24,4 %; kreatynina 0,98 mg/dl; glukoza 82 mg/dl; ciężar właściwy moczu 1,025 ph 5,5 ; urobilinogen normal0,2mg/dl, leukocyty 0-2. Poproszę o informacje jakie badania związane z nerkami powinnam w dalszej kolejności wykonać? PS Zaczęłam mieć również problemy z wypadaniem włosów, ale nie wiem czy jest związane z opisanymi powyżej dolegliwościami.

Witam! Przyczyny opisanych objawów nie należy poszukiwać w nieprawidłowym funkcjonowaniu nerek. Wprawdzie eGFR 66 ml/min./1,73m2 jest wartością nieco obniżoną - prawidłowy powinien wynosić >90 ml/min/1,73m2 - to nie mówimy tu o niewydolności nerek, zwłaszcza że również stężenie kreatyniny jest prawidłowe. Takie przesączanie kłębuszkowe upoważnia do rozpoznania przewlekłej choroby nerek w stadium 2, jeśli tylko zostało wykonane w stanie względnego zdrowia- tzn. nie występował w trakcie badania jakikolwiek stan ostry, który mógł powodować chwilowe obniżenie eGFR. W tym stadium choroby nerek mówimy o zmniejszonej rezerwie nerkowej, tzn. zdolności zwiększania GFR w odpowiedzi na zwiększone obciążenie np. dieta bogatobiałkową. Zmniejszona jest również zdolność cewek nerkowych do zagęszczania i zakwaszania moczu, zwiększając podatność na odwodnienie i zakażenia układu moczowego. Przyczyny bólu w okolicy lędźwiowej nie upatrywałabym więc w chorobie nerek - choć takie mogą dawać ostre zapalne ich choroby lub kamica, ale pozostałe wyniki badań na to nie wskazują. Można jeszcze wykonać USG jamy brzusznej, a w razie wyniku prawidłowego RTG jamy brzusznej celowane na okolicę lędźwiową dla wykluczenia obecności złogów w układzie moczowym. Zazwyczaj jednak w takim przypadku obecne są zmiany w osadzie moczu - wprawdzie nie przytoczyła Pani wszystkich parametrów oznaczanych w osadzie jednak zakładam, że wynika to z braku odchyleń w ich zakresie. Bardzo prawdopodobną przyczyną bólu w okolicy lędźwiowej są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, być może przepuklina krążków międzykręgowych. Z uwagi na objawy współistniejące doradzam wizytę u lekarza rodzinnego, który rozpocznie diagnostykę od szczegółowego wywiadu i badania przedmiotowego, zaplanuje badania diagnostyczne i konsultacje specjalistów. Pozdrawiam