Bóle zęba po założeniu koronki

Witam. Miałam zakładane koronki na sześciu zębach. Lekarz profilaktycznie wyleczył kanałowo wszystkie zęby. Czuję ból pod jedynką. Zrobiłam zdjęcie rtg i poszłam na wizytę do lekarza, który zakładał koronki. Obejrzał zdjęcie i powiedział, ze wszystko jest dobrze, jednak ja czuję ogromny ból, nie mogę jeść a dziąsła ciągle krwawią (są opuchnięte i mają biały kolor).Czy inny lekarz będzie musiał zdjąć koronki by mi pomóc? Dziękuję za każdą odpowiedź i pozdrawiam. Magda

Witam!
Jeżeli zęby były leczone kanałowo to ból,który Pani odczuwa pochodzi prawdopodobnie ze strony dziąseł...Jeżeli dziąsła krwawią i są obrzęknięte,to znaczy,że toczy sie tu zapalenie,którego przyczyn może być kilka.Jedną z nich mogą być same korony,które jeśli są za długie bądz za grube powodują takie objawy .Innym powodem bywa materiał,z którego zostały wykonane(może to alergia...)ale jeśli są z porcelany to mało prawdopodobne,gdyż jest to materiał bardzo neutralny dla organizmu. Pytanie jeszcze,czy Pani dokładnie oczyszcza okolicę dziąseł,gdyż zaniedbania higieniczne w tym miejscu też będą skutkować zapaleniem! Póki co proszę dokładnie ale delikatnie czyścić te miejsca miękką szczoteczką z pastą p/zapaleniu dziąseł(mimo krwawienia),płukać jamę ustną płynami i ew.smarować dziąsła żelami(np.Salumin z szałwią)lub wodą utlenioną na waciku.Jeśli po tygodniu problem nie zniknie musi Pani wrócić do dentysty bo być może będzie potrzebny konkretny lek...Pozdrawiam.

Nie jest w porządku, jeżeli ból i dyskomfort utrzymują się dłuższy czas. Przyczyny mogą być różne. Istnieje możliwość koniecznej wymiany koronek na nowe, ale może to stwierdzić lekarz tylko i wyłącznie po wnikliwym badaniu klinicznym. Nie ma innej możliwości, jak pójście do lekarza. Proszę nie obawiać się konsultacji u specjalisty - protetyka stomatologicznego. Jeżeli lekarz, który przeprowadził leczenie jest pewny jakości wykonanych prac, to nie powinien się obrazić na pacjenta.

Prawdopodobnie korony są przekanturowane - za grube przy dziąśle i źle dopasowane do stopnia. Niestety w takiej sytuacji trzeba zdjąć korony i wykonać nowe ale dopiero po wygojeniu dziąsła ponieważ przy stanie zapalnym nie da się pobrać precyzyjnego wycisku.