Bóle żołądka, biegunki i zaparcia

Witam! Od jakiegoś czasu po zjedzeniu obiadu miewam bóle brzucha, gazy, które kończą się biegunkami i potwornymi bólami brzucha. Zaczęłam stosować lekkostrawną dietę. Biegunki częściowo ustają, ale mam zaparcia. Wypróżniam się co 3-4 dni. A to chyba nie jest normalne. Lekarz rodzinny po wywiadzie stwierdził, że to nieżyt żołądka lub zespół drażliwego jelita bądź helicobacter phylori. USG jamy brzusznej wykazało, że mam nierówny oddech i straszne dużo gazów w żołądku... Lekarz z NFZ nie chciał mi zrobić szczegółowych badań, testu na obecność bakterii. Jedynie na podstawie tego USG stwierdził diagnozę i przepisał: 2x dziennie A*** lub T*** przez 7 dni, a wieczorem R***. Po 7 dniach 1x dziennie T*** i wieczorem R***. Kuracja ma trwać 3,5 mies. Bardzo proszę o poradę, czy ta diagnoza i leczenie jest właściwe? Czy powinnam zrobić sobie jakieś inne badania, czy potrzebny jest tu gastrolog, a nie lekarz rodzinny...? Dodam, że nie mam zgagi, pieczenia w żołądku, nie straciłam na wadze. Mój główny problem to biegunki i zaparcia, czasem gazy. Nie rozumiem, dlaczego mam brać ten R***... magda

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Zalecałabym jednak konsultację ze specjalistą gastroenterologiem. Oczywiście przyczyną Pani dolegliwości może być zespół jelita drażliwego, aczkolwiek taką diagnozę stawia się po wykluczeniu innych, często poważniejszych schorzeń układu pokarmowego. Lekarz specjalista po zapoznaniu się z Pani historią choroby i stanem klinicznym, zaleci dalsze postępowanie. Być może konieczne będą badania endoskopowe, które znacznie więcej wnoszą do ostatecznego rozpoznania niż USG jamy brzusznej.