Bóle żołądka - jaką chorobę oznaczają?

Witam, mam 31 lat, jestem nerwus w dosłownym tego słowa znaczeniu. Mam nerwobóle, jestem palaczem i ostatnio zauważyłem, że zaczynam za dużo pić – głównie piwo. Ostatnio pojawił się u mnie ból taki jak pieczenie, tak jakby szczypanie, do tego dochodzi uczucie jakiegoś ciała obcego. Te objawy dotyczą żołądka. Jaka to może być choroba – wrzody żołądka, kwasica czy może coś innego? Z góry dziękuję za odpowiedź.
31 LAT ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Witam!

Z tego co pan opisuje mogą to być wrzody żołądka lub dwunastnicy.
Jednymi z najczęstszych przyczyn wrzodów jest zakażenie bakterią H.Pylori i używanie niesterydowych leków przeciwzapalnych, które często są szeroko stosowane przez pacjentów, gdyż są to leki przeciwbólowe bez recepty.
H.Pylori jest bakterią, którą zakażona jest większość dorosłych.
Nie bez znaczenia jest również palenie papierosów, gdyż składniki dymu papierosowego mają bezpośredni wpływ na uszkadzanie śluzówki i powstawanie wrzodów. Stres również powoduje zwiększone wydzielanie soków żołądkowych, co przy osłabionej warstwie ochronnej śluzówki może doprowadzać do powstania wrzodów.
Aby wykluczyć lub potwierdzić chorobę wrzodową niezbędne są testy diagnostyczne.
Podstawowym badaniem przy tym podejrzeniu jest gastroskopia.
Aby sprawdzić czy mamy do czynienia z H.Pylori możemy wykonać testy inwazyjne, tj. test ureazowy, który polega na pobraniu wycinka z żołądka i umieszczenia go w odpowiednim roztworze lub test nieinwazyjny, czyli test oddechowy, który polega na spożyciu specjalnego płynu, a następnie znakuje się wydychane powietrze. Można również zbadać kał na obecność bakterii.

Właściwe rozpoznanie jest kluczowe, gdyż warunkuje ono dalsze postępowanie.
Niekiedy wystarczy leczenie farmakologiczne, zmiana stylu życia i odpowiednia dieta. Jednak czasami trzeba zastosować leczenie chirurgicznie.

Bardzo proszę udać się na wizytę do gastroenterologa lub internisty, gdyż nieleczone wrzody mogą spowodować cięzkie powikłanie w postaci perforacji wrzodu lub krwawienia.

Pozdrawiam!