Bolesna nocna erekcja - czy to coś groźnego?

Witam. Ostatnio obudziłem się w nocy z dość bolesnym wzwodem, po chwili, gdy tak poleżałem wzwód ustąpił, lecz później chyba znowu się pojawił. Zazwyczaj nigdy nie miałem takich bolesnych wzwodów. Może zdarzyło mi się z parę razy. Czy może być to coś groźnego? Czy takie bolesne erekcje w nocy mogą występować?
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.
Bolesna erekcja w czasie snu (ang. sleep-related painful erection - SRPE)  jest zaburzeniem charakteryzującym się sprawiającymi ból wzwodami w czasie fazy REM snu, w której występują szybkie ruchy gałek ocznych. Każdy mężczyzna ma erekcje w nocy, jest to związane z dostarczaniem przez krew tlenu do ciał jamistych penisa, aby utrzymać zdrowie.
Niektórzy mężczyźni reagują bolesnymi wzwodami, czasem jest to związane z wcześniejszą dość intensywną masturbacją (tego samego dnia przed pójściem spać).
Prowadzone badania nad bolesnymi wzwodami nie odkryły żadnych konkretnych przyczyn tego zaburzenia. Stwierdzono, że nie kryją się za tym żadne nieprawidłowości. Proszę zachować spokój. W razie gdyby problem się powtarzał, proszę skontaktować się z urologiem.
Nie napisał Pan, ile ma lat.  Jeżeli jest Pan po 50. roku życia zaleca się, aby sprawdzić stan prostaty, czy nie jest łagodnie powiększona w stosunku do wieku.

Pozdrawiam