Bolesna, twarda zmiana w pachwinie - co to może być?

Mam 39 lat, jestem kobietą. Mam pytanie. Od kilku miesięcy mam problem, troszkę we wstydliwym miejscu mam twardą bolesną żyłę w prawej pachwinie nisko, na wysokości krocza. Miejsce dość krępujące do pokazania u lekarza rodzinnego. Przy ucisku można powiedzieć, że jest twarda jakbym miała sznurek pod skórą, a nie żyłę. Czasem jest mało wyczuwalna i nie boli, potem znowu powraca i boli. Są dni, że nie mogę chodzić w dżinsach, ponieważ ucisk spodni wywołuje ból. Co to może być? Dwa lata temu miałam powierzchniowe zapalenie żył, bez cech zakrzepicy (badanie dopplera): puchły mi bardzo łydki, miałam bolesne skurcze łydek czasem kilka razy dziennie. Pobrałam D***, jakoś ustąpiły skurcze. Łydki mi nadal puchną, szczególnie prawa przy dłuższym siedzeniu np. przy stole w czasie wizyty u rodziny. Być może ma to znaczenie, że na nogach pojawiło mi się więcej tzw. pajączków w różnych miejscach. Bardzo proszę o poradę, co to może być i ewentualnie do jakiego lekarza się udać? Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu/rodzinnego. Proszę uwierzyć, że nie ma się czym krępować. Dla lekarza jest to część ciała jak każda inna. Zwlekanie z wizytą może być niebezpieczne w skutkach tym bardziej, że ma Pani niepokojące objawy - puchnięcie nóg - związane najprawdopodobniej z utrudnionym odpływem żylnym. Proszę się zatem przełamać i długo nie zwlekać. Bez zebrania wywiadu oraz badania niemożliwe jest postawienie właściwej diagnozy.
Biorąc pod uwagę bliskość jamy brzusznej oraz miednicy mniejszej, a także samą budowę pachwiny często potrzeba szeregu badań aby zdiagnozować przyczynę bólu. Tutaj znajdzie Pani więcej na ten temat.
Pozdrawiam.