Bolesne i obfite miesiączki u nastolatki

Cierpię na bolesne miesiączki.Ból pojawia się jednak tylko w pierwszym dniu okresu, wtedy też krwawię niewiele. Natomiast drugiego i trzeciego dnia mam obfity okres, a później już stopniowo maleje. Ogółem miesiączka trwa ok. 7dni.Mam 19lat. Moja mama również wspominała, że jak była w moim wieku, to miewała takie bóle miesiączkowe. Jednak martwię się czy wszystko w porządku, niepokoi mnie ten ból? Czy to może być jakaś choroba? Czy może to wpłynąć na to, że będę miała problemy z zajściem w ciążę?

Witam serdecznie.
Bolesne krwawienia miesiączkowe są charakterystyczne dla pierwszych lat menstruacji. Nasilenie dolegliwości powinno zmniejszyć się wraz z upływem czasu i osiągnięciem pewnej równowagi hormonalnej. Myślę że nie masz powodów do niepokoju, tym bardziej że Twoja mama miała podobne dolegliwości (a intensywność i bolesność krwawień jest uwarunkowana dziedzicznie). Jeśli jednak dolegliwości powodują duże uczucie dyskomfortu - udaj się na wizytę do ginekologa.