Bolesne owrzodzenie na plecach u 10-latki a początek choroby autoimmunologicznej

Dobry wieczór , Chciałbym zapytać o moją córkę. Ma 10 lat. Przeciwciała ANA na poziomie 80, leukocytyty na poziomie 2500. Córka czuje się dobrze, jest zdrowa, rzadko choruje. Kilka dni temu pojawiło się u niej na skórze na plecach bolesne jakby "owrzodzenie", o średnicy kilkunastu mm. Moje pytanie brzmi: czy to może być początek choroby autoimmunologicznej. Oczywiście mamay umówioną wizytę u lekarza za kilka dni.

Aleksander Ropielewski

Bez możliwości oceny zmiany skórnej nie jestem w stanie powiedzieć czy może ona świadczyć o chorobie autoimmunologicznej. Wyniki badań krwi i miano przeciwciał mogą jedynie sugerować tendencję do występowania tendencji do chorób autoimmunologicznych w przyszłości. Należy jednak pamiętać o możliwości wyniku fałszywie dodatniego. Bez połączenia obrazu klinicznego z wynikami badań nie mogę odpowiedzieć jednoznacznie na Pani pytanie, zważywszy na powagę rozpoznania ew. choroby autoimmunologicznej. Proszę cierpliwie poczekać do wizyty lekarskiej.