Bolesne skurcze macicy podczas chodzenia w 35 tygodniu ciąży - czy powinnam się niepokoić?

Witam!
Jestem w 35 t.c. + 5 dni. Od około tygodnia mam codzienne skurcze macicy. Pojawiają się one zarówno w dzień i w nocy - są nieregularne, ale bolesne i trwają od kilkudziesięciu minut do kilkunastu godzin. Od 2-3 dni pojawiają się "dodatkowe" bardzo silne skurcze (zawsze po 30-40 minutowym spacerze) i znikają lub słabną podczas odpoczynku, jednak z dnia na dzień stają się coraz silniejsze i bardziej bolesne. Uniemożliwiają chodzenie. Dodatkowo podczas tych skurczy czuję silny nacisk na krocze i często promieniowanie bólu do ud i rozpieranie w dole macicy. Czy powinnam się tym martwić?

Lek. Marta Hat

Witam!

Proszę koniecznie skonsultować się z ginekologiem, aby wykluczyć poród przedwczesny.

Uporczywe, regularne i coraz bardziej bolesne skurcze występujące przed 36 tygodniem ciąży mogą oznaczać poród przedwczesny.
W takim przypadku bardzo ważne jest przeprowadzenie diagnostyki różnicowej, w której należy uwzględnić następujące schorzenia: zakażenie układu moczowego, przedwczesne oddzielenie się łożyska, mięśniaki macicy, zapalenie wyrostka robaczkowego.

W przypadku podejrzenia ciężarnej o poród przedwczesny diagnoza musi być jak najszybciej zweryfikowana. Należy przeprowadzić badanie ginekologiczne wraz z USG, zarejestrować czynność skurczową macicy, a w razie potrzeby wykonać badania dodatkowe: wymaz z pochwy, badanie ogólne moczu itp.

Rozpoznanie porodu przedwczesnego stawia się na podstawie następujących kryteriów:
-wiek ciążowy < 37 tygodni,
-udokumentowana czynność skurczowa (>=4 skurcze na 20 minut lub >=8 na 60 minut, czas skurczów >30s),
-przedwczesne pęknięcie błon płodowych,
-przy zachowanym worku owodniowym: zgładzenie szyjki >75%, rozwarcie szyjki  >2cm.

Pozdrawiam serdecznie!