Bolesny guzek w lewej piersi: co robić, jeśli badania nic nie wykazały?

16 lat temu miałam usunięty guzek (8mm na 5 mm), chyba łagodny. Od tamtej pory jestem pod stałą kontrolą. Raz na rok Usg i badanie u lekarza. Mam 40 lat. Miałam mammografię po 35. roku życia i rok temu. Badania wykazują zmiany mastopatyczne i sporo torbieli. Od dłuższego czasu (ponad rok) wyczuwam pod palcami guzek w lewej piersi od strony mostka, który mnie denerwuje. Oczywiście przed miesiączką jest większy i bolesny, a po - trochę mniejszy, ale jak dotykam to też tak jakby bolał. Dodam, że mam małe piersi i ten guzek jest nawet widoczny jak trochę rozciągnę pierś. Co mam robić, na jakie iść badania? A może to coś jest na kości? Jak na razie lekarka opiera się tylko na wynikach usg i mammografii i mówi, że jest wszystko w porządku.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Mastopatia jest zwyrodnieniem włóknisto-torbielowatym piersi, które jest bardzo częstą zmianą łagodną występującą u kobiet w wieku rozrodczym.
Nie stanowi ona bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, jednakże może wiązać się z różnorodnymi dolegliwościami bólowymi oraz wymaga regularnej kontroli, gdyż może utrudniać ewentualne wykrycie zmian nowotworowych.
Mastopatia sama w sobie nie jest powodem do niepokoju.
Proponuję pozostać pod opieką ginekologa.

Redakcja abcZdrowie.pl