Boli mnie kręgosłup - co robić, żeby dolegliwości ustąpiły?

Witam, po wykonaniu tomografii komputerowej kręgosłupa lędźwiowego dostałem opis: Spłycenie lordozy lędźwiowej. Miernego stopnia uogólnione uwypuklenie tarcz m/kręgowych L2-3,3-4,4-5 i L5-S1 znoszące przednią rezerwę płynową kanału kręgowego i nieznacznie uciskające worek oponowy. Duże przepukliny dotrzonowe w płytkach granicznych trzonów. Proszę o przetłumaczenie opisu w ludzkim języku. Co mi dolega i jak to leczyć, bo boli strasznie. Jestem mężczyzną w wieku 39 lat, odczuwam silny ból w okolicach odcinka lędźwiowego podczas schylania i podnoszenia się (zapomnieć mogę o jakimkolwiek podnoszeniu ciężarów), podczas chodzenia po nierównym terenie, dłuższe siedzenie powoduje piekący ból w korzonkach. Pozdrawiam i proszę o pomoc

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Co jeść przy dolegliwościach ze strony układu ruchowego?

Twój układ ruchowy daje Ci w kość? Pokonaj to... dietą. Sprawdź, co warto jeść, aby kręgosłup nie bolał. Dietetyk kliniczny podpowiada, na jakie produkty warto zwrócić uwagę.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Przytoczony opis badania tomografii komputerowej wskazuje na występowanie u Pana dość zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Zmiany te skutkują występowaniem u Pana silnych dolegliwości bólowych.

W przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa postępowanie obejmuje: leczenie przeciwbólowe (doraźne, ograniczone do minimum, bo nie poprawia sytuacji miejscowej, a jedynie uśmierza ból, niosąc przy tym poważne działania niepożądane, jak np. uszkodzenie błony śluzowej żołądka). Pozostałe metody leczenia to rehabilitacja i fizykoterapia oraz leczenie operacyjne.   Ponadto, powinien Pan  nie wykonywać większych wysiłków fizycznych, nie schylać się tylko kucać oraz nie zakładać nogi na nogę podczas siedzenia.

O ewentualnej operacji decyduje neurochirurg, biorąc pod uwagę objawy występujące u pacjenta oraz wynik badania rezonansu magnetycznego. Zwykle leczenie operacyjne stosuje się u pacjentów, u których występują istotne odchylenia w badaniu neurologicznym (np. osłabienia siły mięśniowej czy zaburzenia zwieraczowe) oraz duże nieprawidłowości w badaniu rezonansu.

Wydaje się, że w Pana przypadku leczeniem pierwszego rzutu pozostaje rehabilitacja. Dla dokładniejszego zobrazowania zaawansowania zmian zwyrodnieniowych warto rozważyć wykonanie badania rezonansu magnetycznego odcinka lędźwiowego kręgosłupa, co wskazane byłoby zwłaszcza w przypadku planowania konsultacji z neurochirurgiem.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty