Borelioza a agresja

Witam!

Mojego 9-letniego dziś syna 3 lata temu ukąsił kleszcz. Po tygodniu typowe objawy grypowe i rumień. Badania laboratoryjne potwierdziły boreliozę. Po miesiącu od leczenia antybiotykami syn zaczął przejawiać agresywne zachowania, których wcześniej nie było. Wizyty u specjalistów i informacje, że dziecko jest po prostu niegrzeczne. W tej chwili agresja jest ogromna, często zachowuje się jak "dzikie zwierze", wydając dziwne dźwięki. Wykazuje również zachowania autoagresywne, włącznie z zabieraniem noża i grożeniem, że zrobi sobie krzywdę. Wygląda wtedy jak obłąkany. Po ustąpieniu "ataku" jest spokojnym i normalnym dzieckiem. Niestety zachowania agresywne są coraz częstsze. Czytałam ostatnio o neuroboreliozie. Czy gdzieś w Polsce można to zdiagnozować? Czy można zdiagnozować, że syn nie jest niegrzeczny tylko chory?

Czekam na odpowiedź. Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam,

Przedstawione przez Panią objawy występujące u Pani syna są niepokojące i wymagają wyjaśnienia. Myślę, że nie można ich tłumaczyć jedynie złym zachowaniem dziecka, "niegrzecznością". Teoretycznie mogą być wynikiem neuroboreliozy, choć częściej występują wówczas stałe objawy typu bóle głowy, trudności z koncentracją, depresja, objawy neurologiczne, ale również mogą być napady agresji.

Radziłabym jednak skonsultować się z psychiatrą dziecięcym, gdyż objawy te bardziej sugerują możliwość zaburzeń psychicznych. Ponieważ jednak nie ma typowych objawów dla neuroboreliozy i trudno ją rozpoznać, a może ona imitować pewne choroby psychiczne, warto o niej pamiętać, zwłaszcza, że mamy tu dodatni wywiad w kierunku zachorowania.

Jeśli psychiatra będzie podzielał Pani zdanie, to proszę zglosić się do specjalisty chorób zakaznych. Warto poczytać informacje na stronie http://www.borelioza.org/, gdzie może znależć Pani kontakty do lekarzy zajmujących się tym problemem.

Pozdrawiam.