Borelioza, chlamydia, grzybica, czy raczej coś innego?

Witam serdecznie.

Jestem mężczyzną, 40 lat. Mam problem z diagnozą choroby. Zaczęło się dokładnie rok temu po przyjeździe znad jeziora. Jesienią było największe zaostrzenie choroby, wiosną się poprawiło, ale objawy ciągle wracały co 2 -3 tygodnie i trwały ok tydzień, 10 dni! Teraz od miesiąca jest coraz gorzej. Objawy są następujące:

1. Poty nocne (5 razy trzeba się przebierać) i w dzień tak samo, wystarczy lekki wysiłek, lub po jedzeniu. Napady pocenia takie ni stąd ni zowąd. 2. Duże osłabienie. Są takie momenty, że w ogóle położyć się trzeba, to trwa ok. 2 godzin, duszno wtedy, i wzrok taki dziwny, jakbym pijany był, duszno, ciężko sie oddycha. Czasem senność, ziewanie. To się dzieje w godzinach do południa, wieczorem poprawa samopoczucia, ożywienie. W nocy często się budzę i dopiero po jakimś czasie zasypiam. 3. Bóle mięśni, stawów, korzonków, obojczyków, wstaję obolały, zesztywniały. 4. Bóle głowy silne! Wędrujące z czoła do okolic brzusznych. 4. Nawracające infekcje, ale nie jakieś silne, trochę szczypanie w gardle, trochę czasem migdały, czasem bóle w klatce piersiowej, bóle ucha. 5. Wieczorem i rano temperatura 35,5, w ciągu dnia 37,2 6. Duszności czasami. 7. Chrypa, ciągłe chrząkanie. 8. Uczucie zimna (nawet przy upale grubo się ubieram), czasem jakby dreszcze, drgawki? Jesienią stwierdzono zapalenie oskrzeli, bolało mnie bardzo wtedy w klatce, miałem 3 serie antybiotyków, ale nie pomogły, chociaż w badaniu osłuchowym już nie było niby zapalenia. Zostałem skierowany do różnych lekarzy i na różne badania. Od stycznia powoli się poprawiało, w maju i czerwcu było całkiem nieźle, ale to ciągle wracało i w lipcu wróciło z duża siłą! Wracają te same objawy, nie zawsze występują wszystkie razem. W badaniach był obniżony poziom sodu 133 norma od 136. Test elisa na boreliozę wyszedł ujemny, nie miałem testów na chlamydię, ani testu WB.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Pana dolegliwości rzeczywiście są nietypowe i nie tworzą obrazu klinicznego konkretnej jednostki chorobowej, dlatego warto przeprowadzić diagnostykę wielokierunkową. Trudniej też ocenić dolegliwości bez badania przedmiotowego, które może dać dodatkową wskazówkę.

1. Morfologia z rozmazem, rozszerzone badania biochemiczne  z oceną funkcji nerek i wątroby
2. Borelioza została wykluczona, nie podejrzewałbym grzybicy, badanie w kierunku Chlamydii można ewentualnie wykonać
3. Rtg klp, usg jamy brzusznej
4. Czy jest możliwość zarażenia się chorobą przenoszoną drogą płciową? Jeżeli była jakaś sytuacja  tzw. ryzykowna - rozważyłbym diagnostykę w tym kierunku.

5. Jeżeli w dalszym ciągu nie będzie tropu, poszukiwanie choroby ogólnoustrojowej tkanki łącznej - podstawowe przeciwciała (ANA, ANCA, itp.)
6. Ewentualnie konsultacja z neurologiem.

Powyżej jest tylko proponowany schemat diagnostyki - lekarz, który przeprowadzi z Panem dokładniejszy wywiad, dokładnie zbada - w zależności od wyników może zmodyfikować postępowanie diagnostyczne.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!