Borelioza u 4-latka?

Witam,

mój syn miał kleszcza w pępku. Po tygodniu od jego wyjęcia pojawiła się wysypka. Lekaz powiedział, że to mogą być początki boreliozy, zapisał preparat amokycyliny (największą dawkę, na 2 tygodnie). Nie zauważam żadnych objawów występujących w przypadku boreliozy.  Syn miał robione badanie krwi. Borelioza IgM wyszła 80 Au/ml. Zakres referencyjny to: <18 Au/ml ujemny 18-22 Au/ml wątpliwy >22 Au/ml dodatni. Co to znaczy? Czekamy jeszcze na wynik posiewu.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Jeżeli był pobrany posiew, to w kierunku innej bakterii niż wywołującej boreliozę, ponieważ tej bakterii w ten sposób nie można wykryć.

Przeciwciała IgM w zakażeniu pojawiają się w 3-4 tygodniu, a najwyższy poziom osigagają w 6-8 miesiącu. Ponadto przeciwciała klasy IgM mogą przetrwać przez wiele lat, niezależnie od skuteczności eliminacji zakażenia spontanicznej lub pod wpływem leczenia. Nie ma w zaleceniach obowiązku kontroli skuteczności leczenia, zwłaszcza jeżeli nie ma takich sugestii w obrazie klinicznym.

Natomiast w takim przypadku, jak u Pani synka, rozstrzygające byłoby ewentualne powtórzenie badania (za 2-3 tygodnie) i ocena, jak zmienia się miano przeciwciał IgM oraz, czy pojawią się IgG.

Serdecznie pozdrawiam!