Brak apetytu - co to oznacza?

Witam. Bardzo proszę o poradę. Moja mama (wiek 62 lata) od miesiąca nie ma apetytu, ma problemy z wydalaniem kału oraz cierpi na bezsenność. Była u lekarza lecz on ciągle tylko przepisuje leki, nie zalecił natomiast żadnych badań dodatkowych co bardzo mnie martwi. Mamie miesiąc temu, za granica poraziło nerw twarzowy, który już się wyleczył (wizytę u neurologa ma za tydzień). Morfologia wyszła w normie, wątroba w porządku, w nerkach tylko za mało sodu - badania te wykonała za granicą. Bardzo proszę o poradę, jakie ewentualnie badania wykonać? Może to choroba jelit, albo żołądka lub może nerwica... Dodam, że nic ją nie boli, lecz praktycznie nic nie je, chudnie i chodzi jakby w ogóle nie miała siły. Proszę o pomoc. Dziękuję z góry

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Objawy jakie Pan opisał wprawdzie są mało charakterystyczne, ale rzeczywiście mogą wzbudzić niepokój. Zdecydowanie diagnostyka Pana mamy nie powinna zakończyć się wykonaniem podstawowego panelu badań. Państwa lekarz rodzinny powinien dokładnie zbadać Pana mamę (włącznie z badaniem per rectum ze względu na zaparcia i utratę wagi), zebrać dokładny wywiad oraz skierować na badania dodatkowe takie jak na przykład usg czy obecność krwi w stolcu. W zależności od tak określonego obrazu klinicznego powinno następnie wydane skierowanie do specjalisty.