Brak badania na toksoplazmozę i cytomegalię w ciąży

Witam serdecznie ! Jestem w 26 tygodniu ciąży i martwię się, ze nie dostałam skierowania na badanie toksoplazmozy i cytomegalii... Czy takie badanie są konieczne w ciąży ? Bo jak czytałam na rożnych forach wychodzi na to ze tak .. Co raz bardziej się martwię i nie wiem czy mam prywatnie najlepiej zrobić.. Bardzo proszę o odpowiedz

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Badanie na toksoplazmozę wykonuje się (w przypadku uczęszczania poradni ginekologiczno-położniczej mającej umowę z NFZ w pierwszym trymestrze ciąży i ewentualnie pomiędzy drugim a trzecim trymestrem). Jest to ważne badanie gdyż infekcja w czasie ciąży może powodować wady u płodu. jeśli chodzi o CMV badanie to nie jest refundowane (trzeba wykonać je odpłatnie). Pozdrawiam