Brak czucia w palcach

Witam!

Mam ścierpnięte palce w prawej ręce i brak czucia. Wypadają mi przedmioty, nie jestem w stanie rozpoznać przedmiotu, który trzymam w ręce, np. klucza do drzwi. Zaczęło się to 8 lat temu od swędzenia koło kciuka i utraty czucia w opuszkach palców. Zaczyna się podobnie z lewa ręką. EMG wyszło pozytywnie, zespół cieśni wykluczony. Nasila się to po zapaleniu papierosa. Ostry przykurcz palców. Choroby naczyniowe, tarczyca borelioza, cukrzyca wykluczone. Badania krwi w zakresie pełnym w normie. Co może być przyczyną?

Witam!

Opisywane przez Panią dolegliwości mogą odpowiadać uszkodzeniu grubych, zmielinizowanych włókien nerwowych. Cechami charakterystycznymi tego typu neuropatii jest utrata czucia dotyku oraz czucia położenia stawów. Pacjent zwykle zgłasza trudność w rozróżnianiu kształtów. Dodatkowo mogą występować parestezje o charakterze drętwienia, mrowienia. Niestety czasem zdarzają się sytuacje, gdzie mimo prowadzonej zaawansowanej diagnostyki nie udaje się wykryć przyczyny neuropatii - dzieje się tak w około 30% przypadków neuropatii. Zanim rozpozna się samoistną neuropatię o nieznanej przyczynie ważne, aby wykluczyć cukrzycę, mocznicę, niedobory żywieniowe (witamina B12), choroby tkanki łącznej (reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń układowy, twardzinę układową, bądź ograniczoną), paraproteinemię, zaburzenia funkcji tarczycy, amyloidozę, choroby nowotworowe, a także efekty działania substancji toksycznych (ołów, związki fosfoorganiczne) oraz neuropatię w wyniku działań ubocznych stosowanych leków. Rzadko przyczyną są neuropatie dziedziczne. Jak Pani opisała - większość z tych przyczyn została u Pani wykluczona po przeprowadzeniu badań dodatkowych. Proponuję przedyskutować problem z lekarzem prowadzącym i ustalić, czy diagnostyka w kierunku wykluczenia ewentualnych przyczyn Pani dolegliwości jest już kompletna. Pozdrawiam serdecznie!