Brak krwawienia a antybiotyki

Witam! Od kilku miesięcy zażywam pigułki Y... W czasie ostatniego cyklu musiałam przyjmować antybiotyk D..., po nim dostałam niestety grzybicy pochwy, i wtedy byłam leczona lekiem G... oraz antybiotykiem M... Jednak leczenie zakończyłam na kilka dni przed przyjęciem tabletek placebo, wydawało mi się, że wszystko jest w porządku, tymczasem dziś przyjęłam pierwszą pigułkę z nowego opakowania, a krwawienia wciąż nie ma... Mam lekkie dolegliwości - jakby ból brzucha, jakbym miała dostać krwawienie, ale nie wydaje mi się, żeby to nastąpiło. Proszę o radę. Dodam, że nie jestem w ciąży na sto procent.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Leki, które Pani przepisano mogły wpływać na metabolizm antykoncepcji hormonalnej, co mogło obniżyć jej skuteczność. Dlatego koniecznie należy przed rozpoczęciem nowego opakowania pigułek wykluczyć ciążę. Jeśli istnieje cień możliwości zajścia w ciążę, to proszę koniecznie wykonać test ciążowy. Jeśli nie współżyła Pani przez ostatni miesiąc (kiedy zażywała Pani antybiotyki i leki przeciwgrzybicze) i nie ma nawet najmniejszej możliwości ciąży, to nie musi się Pani denerwować brakiem krwawienia.

Antybiotyki i leki przeciwgrzybicze mają wpływ na metabolizm wątroby. Mogą zmniejszać lub zwiększać aktywność enzymów wątrobowych, co może skutkować zwiększeniem lub zmniejszeniem stężenia hormonów pochodzących z tabletek we krwi (interakcje 3 i więcej leków są bardzo trudne do oceny). Jeśli u Pani doszło do zwiększenia stężenia tych hormonów, to nic dziwnego, że krwawienie nie wystąpiło.

Pozdrawiam!