Brak miesiączki 2 miesiące po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Dzień dobry.
Brałam przez 2 lata tabletki antykoncepcyjne i ostatnio je odstawiłam, pierwsza miesiączka po odstawieniu tabletek pojawiła się w spodziewanym terminie, ale druga miesiączka niestety nie. Spóźnia się już ponad tydzień, właściwie to prawie dwa tygodnie, a dziś zaobserwowałam brązowy śluz z pochwy.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Objaw który Pani opisuje, czyli brązowe upławy, po ukończeniu terapii antykoncepcyjnej są zjawiskiem normalnym i mogą występować, aż do 6 miesięcy po odstawieniu tabletek. Jeśli po tym czasie będą się utrzymywać należy się zgłosić do ginekologa w celu zbadania, wdrożenia diagnostyki i ewentualnego leczenia.

Plamienia te związane są z pewnymi zaburzeniami hormonalnymi, umartwianiem się cyklu. Występują u dużej części kobiet po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej.

Nie jest to objaw ciąży. Zawsze w sytuacji niepewnej należy wykonać test ciążowy, a przy wyniku dodatnim zgłosić się do ginekologa.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.