Brak miesiączki a pęcherzyk ciążowy bez zarodka

Witam, ostatnią miesiączkę miałam 21.04.2013 robiłam 8 testów ciążowych i każdy wyszedł negatywny, zaczęłam się niepokoić dlatego, że miesiączkę miałam zawsze regularnie. Udałam się do ginekologa i faktycznie jest pęcherzyk ciążowy i endometrium, ale pęcherzyk jest bardzo malutki i nie ma albo nie widać zarodka, ginekolog zalecił zrobić badanie krwi na hCG i wrócić do niego za tydzień, czyli 5.06.2013, jestem przerażona nadal nie mam miesiączki, czasami czuję się tak dziwni, ale tego nie można nazwać bólem. Pamiętam, że jak byłam w ciąży z moim pierwszym synkiem, a ma 1,5 roku, to w 3 tyg. ciąży pęcherzyk ciążowy był bardzo duży i zarodek również... Ginekolog nie chciał mi za dużo powiedzieć, dlatego nie wiem, czego się spodziewać, czy zarodek może się jeszcze pojawić? Czy jeśli już się pojawi po tak długim czasie, czy dziecko może urodzić się chore? Jaka jest przyczyna, że zarodek się nie pojawił bardzo proszę o pomoc zaraz zwariuje jestem totalnie przybita :(

Lek. Paweł Baljon

Witam Panią serdecznie! Pęcherzyk ciążowy (jajo płodowe) to pęcherzyk, w którym w normalnej ciąży rozwija się dziecko. Możliwe, że w opisanej sytuacji mamy do czynienia z pustym pęcherzykiem ciążowym, czyli tzw. ciążą bezzarodkowa, oznacza że we wnętrzu pęcherzyka nie rozwija się płód. Mimo że doszło do zapłodnienia, a zapłodniona komórka jajowa zagnieździła się w jamie macicy, do dalszego rozwoju nie doszło, pozostał tylko zewnętrzny pęcherzyk. Jest to rodzaj poronienia na wczesnym etapie ciąży – tak wczesnym, że kobieta może nie mieć świadomości, że była w ciąży. Ciąża bezzarodkowa jest zwykle wywołana różnego rodzaju zaburzeniami chromosomalnymi. Mają one swoje źródło w słabej jakości komórki jajowej lub nasienia. Jeśli komórka jajowa po zapłodnieniu (czyli zygota) zaczyna się nieprawidłowo dzielić, organizm może zareagować na to zablokowaniem rozwoju i dalszego podziału. Nieprawidłowe podziały komórki jajowej na samym początku rozwoju oznaczają, że dziecko byłoby obciążone wieloma wadami. Uważa się, że do ciąży bezzarodkowej może dojść także w przypadku niektórych infekcji lub brania leków. Podczas bruzdkowania dochodzi do wytworzenia się trofoblastu, czyli jaja płodowego. W normalnych warunkach ma ono za zadanie chronić węzeł zarodkowy i rozwijający się z niego zarodek. Trofoblast razem z węzłem zarodkowym jest nazywany blastocystą. Mimo że zarodka nie ma, w organizmie matki pozostaje pęcherzyk ciążowy, który nadal przez jakiś czas rośnie, a także zagnieżdża się w jamie macicy. Wiąże się to z obecnością hormonów ciążowych, które utrzymują rozwój pęcherzyka. Kobieta na początku ciąży odczuwa takie same objawy w przypadku ciąży bezzarodkowej i normalnej. Pojawiają się więc poranne mdłości, wymioty, zatrzymanie miesiączki i zmęczenie. Testy ciążowe także wykrywają wtedy ciążę, gdyż poziom gonadotropiny kosmówkowej (hCG) się podnosi. W pewnym momencie jednak kobieta może zauważyć także objawy poronienia, takie jak: ból i skurcze brzucha przypominające bóle menstruacyjne, krwawienie z dróg rodnych, drobne plamienie z dróg rodnych, obfita miesiączka. Wtedy właśnie dojdzie do poronienia – obumarcia pustego pęcherzyka ciążowego. Aby potwierdzić pusty pęcherzyk ciążowy, trzeba wykonać badanie USG (pamiętając, że do 6. tygodnia trwania ciąży zarodek może być niewidoczny). Zbadanie go po usunięciu może pozwolić na stwierdzenie przyczyny pojawienia się pustego jaja płodowego. Jeśli poronienie to nastąpiło samoistnie, nie trzeba usuwać pustego jaja płodowego. Jednak jeśli do poronienia nie doszło, konieczne może być podanie leków pobudzających usunięcie go z organizmu albo operacja jego usunięcia. Po poronieniu pustego jaja płodowego, kobieta powinna powstrzymać się przed współżyciem lub stosować antykoncepcję przez kolejne trzy miesiące normalnych cykli menstruacyjnych (miesiączka może powrócić dopiero po jakimś czasie, około 4-6 tygodniach). Dopiero po tym czasie może podjąć starania o ponowne zajście w ciążę. Wspomniałem tu jednak o tym, iż zarodek może nie być widoczny w początkowym okresie ciąży. Proces ten znacznie utrudnia rozpoznawanie ciąży, przez co może powodować mylne postawienie diagnozy. W obecnej sytuacji konieczne jest powtórzenie USG. Dopiero po tym badaniu i w oparciu o zalecone badania laboratoryjne można precyzyjniej określić, czy ciąża jest obecna i jak przebiega jej rozwój.

Magdalena Mroczek

Witam,

W Pani przypadku ciężko jest w tym momencie coś więcej powiedzieć, bo ciąża jest jeszcze na wczesnym etapie rozwoju. Dlatego może rozwijać się prawidłowo, a zarodek może być widoczny dopiero później. Aż do 6 tygodnia ciąży pęcherzyk ciążowy może nie być widoczny. Prawdopodobnie dlatego ginekolog nie chciał nic więcej powiedzieć, ponieważ w Pani przypadku może być tak, że ciąża rozwija się prawidłowo, ale możliwa jest także sytuacja, kiedy występuje pusty pęcherzyk ciążowy. Należy powtórzyć badanie usg i tak jak zalecił ginekolog raz jeszcze zrobić hCG.

Jeśli chodzi o występowanie pustego pęcherzyka ciążowego to jest to sytuacja, w której doszło do zapłodnienia, ale z jakiegoś powodu zarodek nie rozwija się dalej. Bardzo często spowodowane jest to zaburzeniami chromosomowymi. Do takiego stanu dochodzi często przy braniu niektórych leków oraz przy infekcji. Zarodek obciążony był wadami genetycznymi i z tego powodu przestaje się dalej rozwijać. Pusty pęcherzyk ciążowy bardzo rzadko występuje u tej samej kobiety więcej razy niż raz w życiu.

Przy pustym pęcherzyku ciążowym bardzo często objawy są podobne do tych, które występują w ciąży. Mogą wystąpić poranne mdłości oraz brak miesiączki. Rośnie też poziom hCG. Jedyną różnicą jest to, że w pęcherzyku nie ma zarodka. W takiej sytuacji często dochodzi do spontanicznych poronień, bardzo często na bardzo wczesnym etapie, tak że kobieta może nie być nawet do końca pewna, ze doszło do poronienia. Występują plamienia, krwawienia, skurcze brzucha. Jeśli doszło do samoistnego poronienia, w takiej sytuacji nie trzeba usuwać pęcherzyka. Czasami jednak do samoistnego poronienia nie dochodzi i wtedy pęcherzyk trzeba usunąć. Wtedy bada się również materiał genetyczny, co może powiedzieć o tym jakie wady genetyczne wystąpiły.

W Pani przypadku jest szansa, że ciąża przebiega prawidłowo. Należy wtedy wykonać badanie usg w późniejszym czasie i potwierdzić, czy w pęcherzyku rozwija się zarodek. Jeśli okazało się, że był to pusty pęcherzyk należy zwrócić sie do ginekologa, który powie dokładnie po jakim czasie można najwcześniej rozpocząć ponowne starania o ciążę.