Brak miesiączki, ból podbrzusza - co się dzieje?

Witam, chciałam zapytać jaka może być przyczyna zaniku miesiączki (mam 28 lat, do tej pory cykle trwały od 23 do 29 dni, obecnie mija 47 dzień i termin drugiej, która nie wystąpiła). Do tego dochodzi ostry ból po prawej stronie brzucha, czasami nakłuje lewy jajnik, ale ból skupia się na prawej stronie lub wręcz na biodrze i tylko po kilku godzinach siedzenia (praca biurowa, w domu nic nie boli). Na pewno nie jestem w ciąży. Zastanawiałam się już czy to nie wyrostek, ale nie mam charakterystycznych objawów jak np. temperatury (36,8). Robi mi się jednak niedobrze gdy ból po prawej stronie się nasila. Będę wdzięczna za podpowiedź co może być tego przyczyną. Umówiłam się na usg, ale będzie ono dopiero w przyszłym tygodniu.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Słusznie Pani postąpiła umawiając się na badanie USG. Jego obraz na pewno będzie pomocny w ustaleniu przyczyny Pani dolegliwości.

Niestety ból podbrzusza jest bardzo niespecyficznym objawem, trudnym do różnicowania bez badania palpacyjnego i badań kontrolnych. Myślę, że skoro bóle są bardzo intensywne to nie powinna Pani czekać na dzień badania obrazowego, tylko jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W zależności od dostępności lekarzy może Pani skonsultować się z ginekologiem lub lekarzem rodzinnym. O ile internista na pewno nie przeprowadzi badania ginekologicznego, to będzie miał możliwość wykluczenia podłoża internistycznego. Jak sama Pani słusznie zauważyła, dolegliwości bólowe występują również w czasie zapalenia wyrostka i innych chorób układu pokarmowego, co jest wskazaniem do konsultacji internistycznej. W Pani przypadku podejrzenie zapalenia wyrostka robaczkowego jest jednak mało prawdopodobne. Zwykle objawia się ono wysoką gorączką, silnym bólem, wzdęciem, utratą apetytu i innymi objawami, których Pani nie podaje.

Zatrzymanie miesiączki bardziej wskazuje na choroby układu płciowego. Możliwe jest występowanie infekcji,zapalenie przydatków, torbiel i inne schorzenia narządów rodnych. Tutaj kluczowe będzie jednak wykonanie wspomnianego wcześniej badania USG.

Pozdrawiam