Brak miesiączki po odstawieniu dziecka od piersi

Jestem mamą 7-miesięcznego chłopca, 5 tygodni temu zaczęliśmy odstawiać pierś i ostatni tydzień już nie karmię. Przez ostatnie 2 miesiące miałam regularną miesiączkę i ostatnio 7 czerwca. Od tej pory poplamiam, a od wczoraj krwawię. Czy to hormony?

Witam serdecznie! W czasie laktacji krwawienia miesięczne nie muszą być regularne. Obniżenie częstości karmień niewątpliwie prowadzi do zmian hormonalnych, które mogą objawiać się plamieniami. Niestety bez przeprowadzenia badania ginekologicznego niemożliwe jest ustalenie właściwej przyczyny krwawienia z dróg rodnych. Jeżeli krwawienie będzie nasilone lub będzie się przedłużać wskazana będzie wizyta u specjalisty. Na koniec chciałabym zwrócić Pani uwagę na ewentualną konieczność wykluczenia ciąży. Jeżeli w ostatnich tygodniach była Pani aktywna seksualnie i nie stosowali Państwo żadnych metod zabezpieczenia, wskazane jest wykonanie testu ciążowego. Pozdrawiam