Brak miesiączki przez pół roku a menopauza

Witam, Mam 53 lata. Ostatnią miesiączkę miałam w grudniu 2013 r.Czy to oznacza, że to już była menopauza. Nadmieniam, iż od tamtego okresu nie wystąpiły u mnie żadne krwawienia, czy też plamienia. Dziękuję za odpowiedź.

Witaj!
Proszę zgłosić się na wizytę do ginekologa w celu wybrania właściwego postępowania w pani przypadku i właściwej diagnozy. Pozdrawiam

Brak miesiączki w tym wieku rzeczywiście najczęściej oznacza menopauzę. Z definicji słowo "menopauza" oznacza ostatnią miesiączkę w życiu kobiety w cyklu naturalnym. Po niej każde krwawienie jest krwawieniem wywołanym terapią hormonalna, bądź krwawieniem nieprawidłowym. W Pani przypadku może to być jak na wstepie napisałem ostatnia Pani miesiaczka, może też być czynnosciowe zatrzymanie krwawień. Raczej mało prawdopodobne aby była to ciąża. Sprawę wyjaśni czas, bądź wizyta u ginekologa.