Brak miesiączki u dziewiętnastolatki

Witam, mam 19 lat i nie mam jeszcze miesiączki. W wieku 17 lat byłam u endokrynologa. Lekarz zrobił mi badanie USG, wyniki: pęcherz moczowy o gładkich brzegach. W miednicy nie uwidoczniono struktury macicy. Przy ścianie macicy uwidoczniono struktury po stronie prawej – 22 mm x 14 mm, po lewej stronie 20 mm x 17 mm mogące odpowiadać jajnikom. Przepisał mi lek orgametril, który nie wywołał u mnie okresu. Miałam także badanie hormonów: PRL - 5,15;E2-14,4; FSH - 0,3. Na skierowaniu miałam diagnozę: Pierwotny brak miesiączki. Lekarz wykluczył to, że nie mam miesiączki z powodu niskiej wagi ciała. Dostałam skierowanie do Kliniki Endoktynologi i Ginekologi w Katowicach. Jednak tam nie pojechałam, załamałam się tymi wynikami i postanowiłam zaprzestać leczenia. Chciałabym zapytać, czy gdybym się zaczęła leczyć, wszystko wróciłoby do normy? A jeśli nie podejmę leczenia, czy to zagraża mojemu zdrowiu? Nie wiem już, co mam robić.

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Uważam, że przede wszystkim należy zdiagnozować przyczynę braku wystąpienia miesiączki.

Przedstawiony wynik nadania USG nie jest dokładny i tym samym trudno mi jest wypowiedzieć się na temat domniemanej przyczyny braku miesiączki.
Jest wiele możliwych powodów dlaczego nie pojawia się okres.

Mogą to być przyczyny hormonalne:

Mogą być za to odpowiedzialne również nieprawidłowości w budowie narządów rodnych, zaburzenia o charakterze nowotworowym.

Powikłania braku miesiączki są zależne od przyczyny. Może to być powikłanie m.in. w postaci raka macicy, bezpłodności, depresji lub zaburzeń hormonalnych, które niosą za sobą dalsze dolegliwości.

W wielu przypadkach po zdiagnozowaniu przyczyny udaje się wywołać miesiączkę, dlatego nie warto się poddawać i nie próbować leczyć.

Pozdrawiam!