Brak ochoty na seks u 52-latka

Mąż (52 l) często nie chce uprawiać seksu, specjalnie idzie spać późno. Jak go nakłonić do tego?
ponad rok temu

Dzień dobry!
"Nakłanianie" może nie dać pozytywnych (pozytywnych z Pani punktu widzenia) efektów.
Warto, żeby pierwszym krokiem były delikatne rozmowy z mężem i taktowne wyczucie z jakich powodów nabrał niechęci do seksu. Może to wina jego stanu zdrowia? Może z wiekiem spadła jego samoocena i zastanawia się, czy sprawdzi się w łóżku? Może obawia się zaburzeń erekcji? Może nie czuje się atrakcyjny? Może ciążą mu problemy finansowe, zawodowe, konflikty rodzinne? Może między Państwem dochodzi ostatnio do spięć, kłótni lub oddalania się od siebie i z tego powodu zgubiliście czułość, intymność?
Część osób po 50 roku życia stwierdza, że seks nie jest już dla nich tak ważny, jak kiedyś. Znajdują sobie inne życiowe aktywności, które dają im radość i spełnienie - i nie czują żadnego braku. Uznają, że czas aktywności seksualnej już naturalnie dla nich przemija. Najlepiej wtedy, jeśli oboje małżonkowie mają do tego podobne podejście i zgadzają się, że bardzo częste regularne współżycie nie jest już dla nich priorytetem, a można je zastąpić pieszczotami, przytulaniem, czułością, intymnością bez stosunku.
Druga część osób jest jednak zaskoczona, rozczarowana i zasmucona tym, że ich sprawność seksualna i libido po 50-tce zmienia się. Martwią się swoim stanem i cierpią z tego powodu, że seks zdaje się znikać z ich życia.
Pytanie, do której z tych dwóch grup należy Pani maż. Jeśli do drugiej - możliwa jest diagnostyka przyczyn spadku libido u seksuologa. Kiedy odkryjemy przyczynę problemu, będzie można mu zaradzić, np. poprzez psychoterapię, zmianę stylu życia lub przyjmowanie leków wzmacniających męskie libido i potencję.
Jeśli jednak mąż należy do pierwszej grupy, może on po prostu nie chcieć szukać rozwiązania, bo obecny stan rzeczy odpowiada mu. Wtedy to kwestia Pani akceptacji oraz wspólnego wypracowania takich nowych zwyczajów Waszego związku, aby i Pani była zaspokojona seksualnie i emocjonalnie, a i mąż nie czuł się zmuszany do współżycia.
Pozdrawiam!

Dzień dobry.
Zawarła Pani niewiele informacji, toteż trudno jest udzielić jakiejś wiążącej odpowiedzi.
Przyczyn braku chęci do seksu u mężczyzny w wieku 52 lat może być wiele - począwszy od tych związanych z wiekiem, które można spróbować zniwelować np. po konsultacji z seksuologiem - po te bardziej złożone, związane z relacjami między małżonkami. W tym drugim przypadku pomocna byłaby konsultacja np. u psychologa.
Niezależnie od specjalistów na pierwszym miejscu należałoby jednak szczerze porozmawiać z mężem.
Pozdrawiam.

Witaj
W związku jest wiele sytuacji , które wpływają na współżycie. Jedną z nich jest unikanie seksu, ale opisałaś dwie kwestie: częstotliwość i unikanie. Dla jednej osoby często to będzie codziennie a dla drugiej 2 razy w tygodniu, jest to zależne od wielu czynników, a przede wszystkim wspólnego zaangażowania i chęci na seks. Czy specjalnie idzie spać - to może być subiektywne odczucie lub fakt, który powinien skłonić cię do rozmowy na ten temat z mężem. Nikt inny lepiej ci tego nie wyjaśni niż on, pamiętaj , ze mężczyzna może nie chcieć rozmawiać na ten temat , dlatego trzeba to zrobić ze zrozumieniem. Nie proponować mu od razu wizyty u specjalisty! Pozdrawiam

Spadek zapotrzebowania u mężczyzn po 45 roku życia to dość powszechne zjawisko, związane ze zmianami hormonalnymi. Niektórzy mężczyźni źle czują się ze spadkiem libido, mogą obawiać się także współwystępujących powikłań, takich jak zaburzenia wzwodu. Mogą wówczas unikać współżycia, obawiając się rozczarowania siebie i partnerki. Często powyższą sytuację pogłębia przeżywany stres, np. związany z pracą.
W takiej sytuacji mogłaby Pani spróbować uwieść męża, zdobyć go, pokazać mu, że nadal jest dla Pani atrakcyjny, że nadal go Pani pragnie. Pomoże odwołanie się do pragnień męża, które do tej pory nie były realizowane, lub były realizowane w dalekiej przeszłości. Wskazane jest by zadbała Pani o stworzenie atmosfery relaksu i przyjemności, przy jednoczesnym nie wywieraniu presji na męża - to może spowodować jeszcze większe wycofanie. Ważne jest by dała mu Pani znać, że nawet jeśli nie ma już takiego libido jak kiedyś i nie jest już tak sprawny, to dla Pani nadal jest atrakcyjnym mężczyzną i pragnie Pani być z nim blisko.