Brak okresu a krwawienie kontaktowe

Witam! Powinnam dostać okres około 5 kwietnia (cykle mam około 30-, 32-dniowe), ale nadal nie ma krwawienia. 8 i 12 kwietnia wykonałam dwa testy ciążowe z porannego moczu. Oba wyszły negatywnie. Od około tygodnia miewam bóle w podbrzuszu, podobne do tych przed miesiączką, które jednak szybko przechodzą. Wczoraj kochaliśmy się z mężem i na prezerwatywie pojawiła się krew, ale okres się nie pojawił. Co może być przyczyną braku okresu? Czy jest możliwość, że testy mogły nie wykryć ewentualnej ciąży?

Witam! Niestety domowe testy ciążowe mogą się mylić. Ich skuteczność w pierwszych dniach ciąży wynosi ok. 98%, co oznacza, że 2 wyniki na 100 są fałszywie ujemne. Brak miesiączki w wyznaczonym terminie znacznie częściej jest jednak spowodowany przejściowymi zaburzeniami hormonalnymi, wynikającymi z przemęczenia, nadmiernego narażenia na stres, infekcji, zmiany diety i aktywności fizycznej itp. Bez badania ginekologicznego niemożliwe jest ustalenie właściwej przyczyny krwawienia. Najprawdopodobniej było to plamienie przepowiadające zbliżającą się menstruację, ale z racji czasu wystąpienia (plamienie podczas penetracji tzw. krwawienie kontaktowe) nie można wykluczyć nadżerki. Jeżeli krwawienie nie pojawi się w ciągu najbliższych kilku dni wskazane będzie powtórzenie testu ciążowego i umówienie wizyty u ginekologa. Pozdrawiam