Brak okresu i problemy z nerkami

Witam, mam 19 lat i od 50 dni nie miałam okresu, nie jestem też w ciąży, gdyż robiłam dwukrotnie test ciążowy. Dotychczas mój okres pojawiał się w miarę regularnie. Odczuwam też silne bóle w dolnej części brzucha, coś w rodzaju skurczy, mam również problemy z nerkami, bolą mnie i chodzę częściej do toalety niż to bywało kiedyś. Jeszcze gdy miesiączkowałam wraz z okresem, pojawiało się u mnie zapalenie pęcherza. Robiłam wyniki związane z tą dolegliwością, lecz nie było w tym nic niepokojącego. Lekarz rodzinny zalecał mi wizytę u ginekologa, lecz panicznie się tego boję. Nie prowadzę zbyt zdrowego trybu życia. Jestem obecnie osobą bezrobotną i większość czasu spędzam w domu przed telewizorem. Nie jadam też regularnych posiłków, ale głównie słodycze, napoje wysoko słodzone i fast foody. Czy to może być przyczyną moich problemów?

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Myślę, że nie ma na co czekać tylko udać się do ginekologa. Jeżeli rozpoczęła Pani współżycie seksualne, tym bardziej warto regularnie się kontrolować.

Brak miesiączki może być wynikiem wielu czynników. Dieta, stres, przemęczenie to tylko niektóre z sytuacji które wpływają na zaburzenia miesiączkowania. Często występują również zaburzenia hormonalne.

Jeżeli cały czas miesiączka nie wystąpiła, to radzę udać się do lekarza. Należy pamiętać, iż u młodych kobiet bardzo ważne jest, aby regularnie wykonywać badanie cytologiczne w kierunku raka szyjki macicy.

Pozdrawiam!