Brak okresu po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej

Witam! Mam 23 lata. od 2,5 brałam tabletki antykoncepcyjne Cilest. Nie miałam po nich żadnych skutków ubocznych. W związku z tym, iż podczas wakacji wyjechałam na miesiąc za granicę, postanowiłam sobie zrobić miesięczną przerwę na jako takie oczyszczenie organizmu. Ostatnią tabletkę zażyłam 6 lipca i od tej pory nie dostałam żadnej miesiączki ani krwawienia z ostawienia. Czytałam, że jest to normalny "odruch" organizmu, który musi się przystosować. Niepokoi mnie jednak fakt, iż od trzech tygodni niemalże codziennie odczuwam skurcze takie, jak przed okresem. Wczoraj rano miałam taką wydzielinę jak w pierwszym lub ostatnim dniu miesiączki, jednak okresu jak nie było, tak nie ma nadal. Ponadto na tylnej ścianie pochwy wyczułam wczoraj przy zakładaniu tamponu dziwne zgrubienie, którego do tej pory nie zauważyłam. Mam wrażenie jakby stolec mi zalegał, co jednak jest mało prawdopodobne, gdyż wypróżniam się codziennie. Dodam, że około rok temu pojawiły się u mnie hemoroidy, chociaż nie wiem czy ma to coś z nimi wspólnego. Do ginekologa póki co nie mam jak pójść, ponieważ do końca sierpnia jest ona na urlopie. Piszę, ponieważ zaczynam się coraz bardziej denerwować. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie! Axina

Witam serdecznie! Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych po wielomiesięcznym okresie ich przyjmowania może spowodować przejściowe zaburzenia miesiączkowania. Zaburzenia cyklu mogą być obserwowane nawet do 6 miesięcy. W obecnej sytuacji, ze względu na 7-tygodniowy brak miesiączki, wskazane jest wykonanie testu ciążowego, który wykluczy ewentualne zapłodnienie. W przypadku negatywnego wyniku testu oraz braku krwawienia w ciągu kolejnych 14 dni, wskazana będzie wizyta u ginekologa. Ze względu na brak możliwości przeprowadzenia badania, nie jestem w stanie określić charakteru zmiany, którą wyczuła Pani w pochwie. Uczucie zalegania stolca może być wywołane wieloma zaburzeniami jak i, znacznie częściej, nieprawidłową dietą i małą aktywnością fizyczną. Tu również konieczne jest przeprowadzenie badania fizykalnego. Pozdrawiam