Brak orgazmu po przerwaniu zażywania tabletek antykoncepcyjnych - czy to możliwe?

Witam! Przerwałam branie tabletek antykoncepcyjnych po 2 tygodniach ze względu na skutki uboczne - wysypka na skórze, itp. Po odstawieniu tabletek miałam okres normalnie i od tamtego czasu podczas stosunku nie mogę dostać orgazmu, co wcześniej nie sprawiało problemu (praktycznie co 2 stosunek). Czy jest to możliwe przez przerwanie brania tabletek (były to moje pierwsze tabletki)? Czy jest też możliwość, że ginekolog podczas cytologi coś uszkodził (punkt G lub jakiś nerw) pobierając wymaz? Jeśli jest możliwość wystąpienia zaburzenia hormonalnego, to można je jakoś unormować? Z góry dziękuję za szybką odpowiedź, pozdrawiam!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Po rozpoczęciu i szybkim przerwaniu stosowania antykoncepcji hormonalnej mogło dojść do istotnych wahnięć poziomów hormonów, co może się odbijać m.in. na Pani libido i zdolności czerpania satysfakcji z życia erotycznego. Często po odstawieniu hormonów strach przed niechcianą ciążą uniemożliwia osiągnięcie orgazmu, ale nie jest to raczej Pani przypadek, gdyż wcześniej osiągała Pani satysfakcję bez stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Z czasem równowaga hormonalna powinna sama się unormować i sytuacja wrócić do normy. Aby sobie pomóc i nie utrwalić problemu należy nie podchodzić do stosunku na zasadzie oczekiwania orgazmu. Orgazm ma być dodatkową nagrodą, premią, a nie celem samym w sobie. Jeśli będzie się Pani skupiać na przyjemności z intymnego obcowania z drugą osobą raczej niż na samym technicznym akcie seksualnym i wyczekiwaniu orgazmu, to paradoksalnie orgazmy powinny same powrócić.

Nie jest możliwe, aby w czasie badania, pobierania wymazu czy nawet wycinka z szyjki macicy lekarz pozbawił Panią trwale zdolności do czerpania przyjemności ze współżycia.

Pozdrawiam serdecznie!