BRAK OWULACJI

Dzień dobry.
Mam 27 lat, bardzo się martwię. 21.12.2009 usunięto mi ciążę, obumarła w 8 tygodniu ciąży (łyżeczkowanie). Minęło już 9 tygodni. Od tej pory miałam już dwie miesiączki, obydwie co 26 dni, tak samo jak przed ciążą, z tą różnicą, że poprzednia trwała 5 dni + 2 dni brązowego plamienia, a w tym miesiącu 7 dni +2 dni brązowego plamienia.

Przed ciążą nie miałam żadnych plamień. Wykonuję testy owulacyjne, dziś był już trzeci i cały czas wynik ujemny. Ginekolog na wizycie powiedział, że wszystko jest ok, więc dlaczego wciąż nie mam owulacji jak długo taki stan może się utrzymywać? Czy już tak zostanie?
Coś jest nie tak, prawda? Bardzo się tym martwię.
Serdecznie dziękuję za odpowiedź.
Karola

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli Pani cykle są regularne, to najprawdopodobniej wszystko jest w porządku, owulacje występują. Gdyby nie występowały, to nikła szansa, by miesiączki pojawiały się regularnie! Radzę dalej wykonywać testy owulacyjne, a jeśli wyniki będą nadal negatywne (w tym i kolejnym cyklu), może Pani poprosić swojego lekarza o kontrolę przy pomocy USG. W badaniu w pierwszych dniach po miesiączce powinno się udać uwidocznić w jajniku wzrastający pęcherzyk jajnikowy (strukturę, w której znajduje się uwalniana mniej więcej 14 dni przed końcem cyklu komórka jajowa). Proszę pamiętać, że wszelkie testy wykonywane z moczu, a nawet z krwi, nie są niezawodne.

Natomiast plamienia tuż po miesiączce nie są niepokojące. Jest to po prostu końcówka krwawienia miesiączkowego.
Mam nadziejże że udało mi się nieco Panią uspokoić.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w staraniach!