Brak owulacji i negatywne testy owulacyjne

WITAM, MAM PROBLEM TESTY OWULACYJNE NIE WYCHODZĄ MI POZYTYWNIE.... STOSUJĘ JE W DNI PŁODNE OD 13 DNIA CYKLU DO 22D.C. CAŁY CYKL TRWA 31 DNI. JAKI MOŻE BYĆ POWÓD BRAKU OWULACJI?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jest wiele powodów wystąpienia cyklu bezowulacyjnego. Najczęstszą przyczyną są zaburzania hormonalne, które mogą być spowodowane silnym emocjonalnym stresem, zbyt intensywnymi ćwiczeniami, skrajnie niewłaściwą dietą, zaburzeniami wywołanymi zespołem policystycznych jajników (dość częsta przyczyna cykli bezowulacyjnych), chorobami tarczycy oraz hiperprolaktynemią. Jaka dokładnie jest przyczyna cykli bezowulacyjnych może stwierdzić tylko lekarz ginekolog po wykonaniu odpowiednich badań (m.in. badania USG oraz badań hormonalnych krwi) i szczegółowym wywiadzie z pacjentką. Lekarz po zbadaniu przyczyny braku owulacji wyznaczy sposób leczenia. Zazwyczaj odpowiednie leczenie farmakologiczne szybko przywraca równowagę hormonalną w organizmie i tym samym przywraca owulację.