Brązowa wydzielina po dwudniowym okresie. Czego to mogą być objawy?

Witam serdecznie, mam problem, który okropnie mnie nurtuje. Otóż dostałam kilka dni temu okres, pierwszego dnia miałam normalne krwawienie (nawet powiedziałabym, że jak na mnie, dość obfite), następnego zaś tylko niewielkie plamienie, trzeciego dnia krew zniknęła, a pojawiła się brązowa, budyniowata wydzielina - nie wiem co o tym mysleć, ponieważ spotykam się z czymś takim po raz pierwszy.

Dodam, że nie dokuczają mi żadne bóle, swędzenie ani inne objawy. Dodam również, że brałam 4 lata tabletki antykoncepcyjne i odstawiłam je 3 - 4 m-ce temu. Staramy się o dziecko z mężem i mimo że kończy we mnie to w ciąży nie jestem. Wiem, że muszę iść do lekarza, ale do wizyty mam jakiś czas, a niepokoi mnie to teraz bardzo, więc stąd moje pytanie. Co to może być? Proszę o pomoc. Mam 23 lata i chcę mieć dzieci, mam nadzieję, że to nic poważnego.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Radzę wykonać już teraz test ciążowy (domowy z moczu lub w przychodni z krwi). Krwawienia w terminach, w których wypadałyby miesiączki, są w pierwszym trymestrze ciąży naturalne. Jeśli miesiączkuje Pani regularnie, a wykluczy Pani ciażę, to być może miesiączka jednorazowo miała inny niż zwykle charakter - to nic nadzwyczajnego i nie należy się tym przejmować.

3-4 miesiące to niedługi okres starań. Proszę dać sobie spokojnie nawet rok na próbę poczęcia - jeśli po tym okresie nie będzie Pani w ciąży, to można będzie powoli myśleć o diagnostyce niepłodności (aczkolwiek nieraz nawet całkiem zdrowe pary muszą starać się o dziecko ponad rok, nim się uda). Proszę też pamiętać, że po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych płodność może powrócić z opóźnieniem. Jeśli miesiączkuje Pani regularnie, to prawdopodobnie jednak wszystko jest w porządku i to tylko kwestia czasu, jak zajdzie Pani w upragnioną ciążę.

Pozdrawiam serdecznie!