Brązowa wydzielina z pochwy - czy to oznaka menopauzy?

Mam 50 lat, brałam tabletki antykoncepcyjne, przestałam. Pierwsze 2 miesiączki były w miarę normalne, tylko krótkie cykle, a teraz mam brązową wydzielinę zamiast okresu. Czy to menopauza?
50 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej organizm potrzebuje czasu na uregulowanie gospodarki hormonalnej. Okres ten trwa zwykle do pół roku. Może to się objawiać zmianą długości cykli oraz zmianą charakteru plamienia miesięcznego. Nie można wyrokować co do tego, czy przechodzi Pani menopauzę. Niezbędna jest do tego wizyta u specjalisty ginekologa oraz oznaczenie poziomu hormonów.
Gdyby sytuacja z brązową wydzieliną z pochwy powtórzyła się w następnym cyklu powinna Pani skonsultować się z lekarzem.