Brązowa wydzielina z pochwy od miesiaca

16 lutego tego roku spóźnił mi się okres dwa dni i dostałam 18. Od tamtego dnia miałam normalne plamienie, jak podczas miesiączki 6 dni, lecz te plamienia nie ustały do dziś. Zmieniły jedynie barwę na brązową i o nieprzyjemnym zapachu. Byłam u ginekologa, lecz on nie stwierdził żadnych problemów typu nadżerki czy problemów z jajnikiem. Przepisał mi tabletki antykoncepcyjne ******. Plamienie na dwa dni ustało, lecz znowu zaczęło. Nie wiem, co jest, boję się okropnie. Proszę o pomoc. Zaznaczam, że dbam o swoją higienę intymną.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Brązowe plamienia są objawem niewielkiego krwawienia z dróg rodnych. Mogą mieć bardzo wiele przyczyn. Niestety, nie napisała Pani w jakim jest wieku, więc trudno mi będzie podać najbardziej prawdopodobną przyczynę.

Lekarz przepisał tabletki antykoncepcyjne, gdyż podejrzewał, że powodem plamień są zaburzenia hormonalne (niewydolność ciałka żółtego, zespół policystycznych jajników) lub cykle bezowulacyjne. Tabletki antykoncepcyjne, zwłaszcza na początku stosowania, moga powodować niewielkie krwawienia z dróg rodnych. Dlatego warto odczekać kilka cykli, zanim stwierdzi się, że leczenie jest nieskuteczne.

Jeżeli objawy nie ustąpią po terapii hormonalnej, należy poszukać innej przyczyny plamień międzymiesiączkowych. Mogą to być zakażenia w obrębie dróg rodnych, polipy lub rozrosty błony śluzowej macicy, zaburzenia krzepnięcia krwi oraz choroby ogólnoustrojowe.

Ponieważ wspomniała Pani, że wydzielina ma nieprzyjemny zapach, trzeba brać pod uwagę możliwość zakażenia. Jeżeli do plamień dołączy się gorączka lub bóle brzucha, należy szybko zgłosić się do lekarza.