Brązowawy śluz u 18-latki

Witam.
Mam pytanie. Mam 18 lat i mam duży problem. Od ok 3 lat po okresie pojawia mi się brązowawy lub jasny śluz. Nie wiem dlaczego? Co to może oznaczać :( Do tego czasem odczuwam dyskomfort (pieczenie, swędzenie).
Nie współżyłam jeszcze z chłopakiem, chociaż bym chciała, niestety przez tą wydzielinę czuje się niekomfortowo. Nie byłam u ginekologa i nie bardzo chce tam iść. Czy są jakieś maści czy coś żeby mi pomogły?
Proszę o pomoc.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Białawy śluz to naturalne zjawisko, mające prawo występować przez kilka dni po miesiączce. Poprzedza on zwykle pojawienie się przezroczystego, rozciągliwego śluzu dni płodnych w okresie owulacji. Jeśli jednak wydzielina ta jest obfitsza niż zazwyczaj i/lub towarzyszą jej dodatkowe objawy, jak świąd, pieczenie, to należy podejrzewać grzybicę pochwy, którą leczy lekarz ginekolog.

Wydzielina brązowawa może natomiast być po prostu końcówką miesiączki (nie napisała Pani, przez ile dni się ona pojawia?).

Pozdrawiam serdecznie!