Brązowe, gęste upławy przy tabletkach antykoncepcyjnych

Witam. Mam 21lat od około 3lat biorę tabletki antykoncepcyjne, przez 2 i pół roku brałam jeden rodzaj tabletek lecz cztery razy podczas brania 10 tabletki występowało brązowe plamienie, więc lekarz zmienił mi tabletki na mocniejsze. Biorę właśnie trzecie opakowanie tych tabletek i nagle przy 12stej tabletce pojawiło się brązowe gęste mocne plamienie. Nie piecze mnie ani nie swędzi, a półtora miesiąca temu na poprawę śluzu miałam przepisane tabletki, które pomogły. Przed wystąpieniem plamienia odczuwałam przez jeden dzień ból prawego jajnika, ale tylko gdy np nadusiłam to miejsce lub gdy napinałam brzuch, tak jak korzystając z toalety. Dziękuję i proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Plamienia podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych należą do najczęstszych działań niepożądanych. Zwykle organizm musi się po prostu przyzwyczaić do tabletek, które ustępują po 2- 3 opakowaniach.
Powtarzające się plamienia w przypadku dłuższego stosowania preparatu najczęściej wynikają z błędów użytkowniczki.
Jeśli przyjmowała Pani tabletki regularnie, nie wystąpiły wymioty lub biegunka, nie przyjmowała Pani innych leków, to krwawienie może wymagać przeprowadzenia dodatkowych badań.