Brązowe krwawienie po zabiegu laparoskopii w wyniku ciąży pozamacicznej

Witam, Mam 28 lat. Dwa miesiące temu miałam laparoskopię w wyniku ciąży pozamacicznej. Wycięto mi prawy jajowód. Jestem już po dwóch cyklach i wszystko wyglądało w porządku. Dostałam miesiączkę, ale problem polega na tym, że jest to mocne brązowe krwawienie. Zawsze miałam tylko brązowe plamienia pod koniec miesiączki. Ale to były tylko plamienia. Proszę mi powiedzieć, czy taka brązowa miesiączka jest normalna? Czy to prawda, że z jednym jajowodem trudniej zachodzi się w ciążę. Otóż współżyłam w dniu owulacji i nie doszło do zapłodnienia. Jest to mój trzeci cykl po operacji. Dziękuję.

Witam serdecznie! Zmiana charakteru miesiączki może być spowodowana działaniem wielu czynników. Jeżeli skąpe krwawienie pojawiło się po raz pierwszy oraz nie towarzyszą mu żadne dolegliwości wskazane jest jedynie wykonanie kontrolnego testu ciążowego. Negatywny wynik nie jest wskazaniem do konsultacji ginekologicznej, a jedynie bacznej samoobserwacji. Jeżeli w kolejnym miesiącu miesiączka również będzie bardzo skąpa lub pojawią się krwawienia międzymiesiączkowe, powinna Pani umówić się na wizytę do swojego ginekologa. Po usunięciu jajowodu szanse na ciążę maleją o 50%, co jest spowodowane niemożnością doprowadzenia jajeczka do miejsca zapłodnienia. Oznacza to, że od tej pory zdolność do poczęcia będzie obserwowana co drugi miesiąc, w miesiącu w którym owulacja będzie miała miejsce w lewym jajniku. Pozdrawiam